2 Μαΐου, 2024

Ρόμα – Λέστερ: «Σκάκι» το ματς στο «Ολίμπικο»

Ο Γιώργος Χρονόπουλος αναλύει τη ρεβάνς των ημιτελικών για το Conference League με Ρόμα και Λέστερ να παλεύουν στο «Ολίμπικο» για μία θέση στον τελικό.

Καλημέρα σε όλες και όλους από το bethoop.gr. Χωρίς χαμένη πρόταση συνεχίζουμε την σουπερλιγκάτη πορεία μας εντός του Μαΐου μετρώντας αισίως 6/6 μετά από χθες (4/5). Ευρώπη και Conference League έχουν όμως σήμερα (5/5) σειρά! Πιάνουμε λοιπόν τη ρεβάνς του 1-1 της Αγγλίας ανάμεσα σε Ρόμα και Λέστερ στο Ολύμπικο να μας απασχολεί.

(22:00) Ρόμα – Λέστερ

Ρεβάνς για τα ημιτελικά του Conference League. Ισόπαλο (1-1) το πρώτο ματς στο «Κινγκ Πάουερ». Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που οι δύο ομάδες έχουν σημειώσει τον ίδιο αριθμό γκολ μετά τα δύο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Άξιο αναφοράς πως στα ημιτελικά θα υπάρχει VAR.

Ρόμα

Παιχνίδι υπομονής έκανε στην Αγγλία, όπου βρήκε πρώτη το γκολ με τον Πελεγκρίνο σε αντεπίθεση, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος αποσπώντας το τελικό 1-1 σε ένα ισορροπημένο ματς. Η εμπιρία της ομάδας του Μουρίνιο πάντως έγινε αισθητή. Με «όπλο» αυτήν και το κατάμεστο «Ολίμπικό» θα προσπαθήσει να πάρει την πρόκριση για τον τελικό και να διεκδικήσει το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο μετά το Κύπελλο Εκθέσεων στο 1961.

Την Κυριακή (1/5) ο Μουρίνιο έκανε ροτέισιον και η Ρόμα «κόλλησε» στο μηδέν με την Μπολόνια χάνοντας πολύτιμους βαθμούς και υποχωρώντας στην 6η θέση στη Serie A. Όλο το βάρος όμως έχει πέσει στο Conference League αυτή την περίοδο. Μόνο πρόβλημα για το ματς η απουσία του Μκιταριάν.

Λέστερ

Ελαφρώς καλύτερη από την Ρομά στο πρώτο ματς π στην επανάληψη. Ισοφάρισε με τον Λούκμαν στο 67’, αλλά βρήκε το γκολ της ισοφάριης με τον Λούκμαν στο 67′ ενώ είχε ευκαιρίες για την ανατροπή. Παρ’ όλα αυτά παραλίγο να χάσει τα πάντα, αλλά τη γλίτωσε σε μεγάλη ευκαιρία της Ρόμα στο 80’.

Το πρωτάθλημα το έχει… παρατήσει. Γνώρισε μία ακόμα ήττα το Σάββατο (30/4) αυτή τη φορά από την Τότεναμ εκτός με 3-0 και η πιθανότητα εξόδου στην Ευρώπη τη νέα σεζόν απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο. Ελπίζει πλέον σε αυτή, μόνο μέσω κατάκτησης του τροπαίου στο Conference League.

Δεν έχει απουσίες πλην των Εντιντί και Μπέρτραντ που λογικά δεν θα παίξουν ξανά φέτος.

Εκτίμηση

? Φαβορί και όχι άδικα η Ρόμα, αλλά η Λέστερ έχει δείξει άγνοια κινδύνου σε έδρες και κυνικότητα. Προβλέπω «κλειστό» ματς τακτικής, αλλά σε καμία περίπτωση «άσφαιρο». Ποντάρω στο να μπουν 2-3 γκολ σε πολύ ικανοποιητική απόδοση.