28 Μαρτίου, 2024

La Liga: Στενά τα περιθώρια της Μπέτις

Μπέτις

Τρία παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της La Liga, στην Ισπανία. Από αυτά ξεχωρίζει, χωρίς αμφιβολία αυτό ανάμεσα στη Μπέτις και τη Σοσιεδάδ. Ο President αναλύει την αναμέτρηση και κρατά τις στοιχηματικές επιλογές.

Παιχνίδι που κρίνει σε μεγάλο βαθμό την έξοδο στο Champions League είναι το αποψινό ανάμεσα στη Μπέτις και τη Σοσιεδάδ. Οι δυο ομάδες έχουν έξι βαθμούς διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι.

(23:00) Μπέτις – Σοσιεδάδ

Κάκιστη εμφάνιση για τη Μπέτις, απέναντι στην Οσασούνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το τελικό 3-2 μπορεί κάλλιστα να χαρακτηρισθεί κολακευτικό, αφού πριν καν συμπληρωθούν έντεκα λεπτά ήταν πίσω με 2-0. Η ήττα αυτή την έφερε πίσω στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης και απόψε δεν έχει άλλη επιλογή από τη νίκη.

Εντός έδρας μετρά οχτώ νίκες σε δεκαπέντε παιχνίδια, έχοντας παράλληλα τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Αξίζει να σημειωθεί πως στον πρώτο γύρο επικράτησε τη Σοσιεδάδ με 2-0. Εκτός αποστολής ο Γάλλος Φεκίρ, που είναι στη λίστα με τους τραυματίες. Αμφίβολοι οι Ρουίθ και Σαμπαλί.

Δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο η Σοσιεδάδ, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να επικρατήσει με 2-1. Η νίκη αυτή εκτός από τη θετική ψυχολογία, της έδωσε και αέρα έξι βαθμών από τη Μπέτις και έτσι μπορεί να νιώθει πολύ πιο άνετα στο σημερινό παιχνίδι.

Εκτός έδρας έχει επικρατήσει στα οχτώ από τα δεκαπέντε παιχνίδια που έχει δώσει ως τώρα. Ωστόσο, στα τέσσερα τελευταία αγνοεί τη χαρά της νίκης. Έχει επισκεφθεί συνολικά είκοσι έξι φορές στο παρελθόν. ωστόσο η παράδοση δεν είναι η καλύτερη, αφού μετρά δεκατέσσερις ήττες, έξι ισοπαλίες και ισάριθμές νίκες. Σαντίκ. Μαρκουελάνζ και Ρίκο δεν ταξίδεψαν με την αποστολή λόγω τραυματισμού.

Εκτίμηση:

Παιχνίδι που δύσκολα μπορεί κανείς να προβλέψει τον τελικό νικητή. Η αναμέτρηση κρίνει πολλά και θα πρέπει να περιμένουμε σκληρό παιχνίδι και από τις δυο πλευρές. Το Over 5,5 κάρτες στο 1.72 είναι η πρώτη επιλογή.