9 Μαΐου, 2024

Αγνοείται 25 χρόνια το 1-1 σε τελικό Play-Off της Championship!!!

Βλέποντας την τελευταία 25ετία τους τελικούς Play-Off της Championship θα βγάλουμε αμέσως το πρώτο συμπέρασμα πως μάλλον δεν θα δούμε ούτε σήμερα τελικό σκορ 90λεπτου 1-1. Κανένας από τους προηγούμενους 24 τελικούς δεν έληξε στην κανονική του διάρκεια με ισόπαλο αποτέλεσμα 1-1 καθώς αυτό συνέβη πριν 25 χρόνια. Συγκεκριμένα την χρονιά 1995-1996 Κρύσταλ Πάλας και Λέστερ έμειναν στο 1-1 και έλυσαν τις διαφορές τους στην ημίωρη παράταση με νικήτρια τότε την Λέστερ με 2-1.

Πολύ πιθανόν να μην δούμε και διαδικασία ανάδειξης νικητή στα πέναλτι. Μόνο μία φορά την τελευταία δεκαετία κρίθηκε το εισιτήριο ανόδου στην Premier League μέσο της διαδικασίας των πέναλτι και αυτό έγινε την χρονιά 2016-17 όταν η Χάντερσφιλντ επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι της Ρέντινγκ και αφού οι 2 ομάδες ήταν στο άγονο 0-0 για 120 λεπτά.

Επίσης από τους 10 τελευταίους τελικούς οι 2 πήγαν μέχρι την παράταση και ο ένας ήταν πέρσι, στον αγώνα Μπρέντφορντ-Σουόνσι (1-2) ενώ στους τελευταίους 8 τελικούς μόνο ένας αγώνας, Άστον Βίλα-Ντέρμπι (2-1) «ξέφυγε» στο Over 2.5. Ακόμη 7 τελικοί κατέληξαν στο No Goal στο 90λεπτο και 6 στο Goal 0-1..