Bethoop.gr || Το στοίχημα στα καλύτερα του||

Βρίσκει τα πατήματα της η Μπαρτσελόνα

Μπαρτσελόνα

Πέντε αναμετρήσεις περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της La Liga. Στα σπουδαιότερα εξ αυτών η Ρεάλ φιλοξενεί την Έλτσε, ενώ η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει την Αλαβές.

Κάτοχος του Super Copa πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει απέναντι της έναν βατό αντίπαλο, μετά το ταξίδι στην Σαουδική Αραβία. Πιο δύσκολη η αποστολή της Μπαρτσελόνα, που όμως δείχνει να ανεβάζει ρυθμούς.

(17:15) Ρεάλ Μαδρίτης – Έλτσε

Παρά την κούραση της, από την παράταση κόντρα στην Μπαρτσελόνα, δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Έτσι ο τελικός ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με την Ρεάλ να επικρατεί με 2-0 και να φτάνει στην κατάκτηση του τίτλου. Στα μέσα της εβδομάδας αντιμετώπισε ξανά την Έλτσε, για το Κύπελλο. Σκορ δεν υπήρξε, στην κανονική διάρκεια, με την Βασίλισσα να παίρνει τελικά την πρόκριση στην παράταση, με 2-1.

Μαζί με την Σεβίλλη και την Ράγιο Βαγιεκάνο είναι οι τρείς ομάδες, που δεν έχουν ηττηθεί ακόμα εντός έδρας. Η Ρεάλ μετρά επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες. Τρεις είναι και οι φορές που έχει φιλοξενήσει την Ελτσε, καταγράφοντας ισάριθμες νίκες, με συνολικό σκορ 10-2. Καρβαχάλ και Ασένσιο είναι τα δυο ουσιαστικά προβλήματα για τον Κάρλος Αντσελότι.

Πικρή η γεύση που άφησε ο αγώνας Κυπέλλου, αφού για εκατό λεπτά κράτησε την Ρεάλ στο μηδέν, χωρίς τελικά να καταφέρει κάτι ουσιαστικό. Στο πρωτάθλημα, τρέχει ένα σερί τριών παιχνιδιών χωρίς ήττα, κάτι που την κάνει να κοιτάει με αισιοδοξία το μέλλον της στη μεγάλη κατηγορία.

Συμπαθητική η προσπάθεια της μακριά από το γήπεδο της, με δυο νίκες και δυο ισοπαλίες σε σύνολο έντεκα αναμετρήσεων. Σχεδόν πλήρης ταξίδεψε η αποστολή για την Μαδρίτη, με τον αναπληρωματικό γκολκίπερ Κασίγια να είναι ο μοναδικός στη λίστα του ιατρικού δελτίου.

Ξεκάθαρο φαβορί οι γηπεδούχοι που λογικά θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα. Η κόπωση από τα συνεχή ταξίδια, αλλά και η παράταση στο παιχνίδι Κυπέλλου, λογικά θα επηρεάσουν τον ρυθμό, αλλά και τον αριθμός των τερμάτων. Άσος σε συνδυασμό με το Under 3.5 αποτελεί μια λογική επιλογή.

(22:00) Αλαβές – Μπαρτσελόνα

Σε σοβαρές περιπέτειες μπαίνει πλέον η Αλαβές, η οποία ούτε λίγο, ούτε πολύ συμπλήρωσε επτά παιχνίδια χωρίς νίκη. Στο τελευταίο της παιχνίδι ήταν απογοητευτική, στην έδρα της Μπέτις, με το τελικό 4-0 να είναι απολύτως δικαιολογημένο και δίκαιο. Πλέον είναι στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την εικόνα της να είναι τέτοια που κάλλιστα θυμίζει ομάδα μικρότερης κατηγορίας.

Το μεγάλο της πρόβλημα παραμένει το επιθετικό, αφού από το ξεκίνημα της σεζόν έχει σκοράρει μόλις δεκαεπτά τέρματα. Φυσικά, η εν λόγω επίδοση είναι η χειρότερη της κατηγορίας και κατά συνέπεια δίκαια έχει μπει σε περιπέτειες. Είκοσι χρόνια πίσω πρέπει να γυρίσουμε για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας νίκη της απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Από τότε και μετά, μετρά έξι ήττες και τρείς ισοπαλίες. Το αξιοσημείωτο όμως είναι πως από τα εννέα αυτά παιχνίδια έχει σκοράρει μόνο σε ένα.

Δεν έχει φτάσει ακόμα στο 100% των δυνατοτήτων της η Μπαρτσελόνα και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στα δυο τελευταία της παιχνίδια. Πάλεψε αρκετά στον ημιτελικό του Super Copa, απέναντι στη Ρεάλ, όμως ηττήθηκε στην παράταση. Στη συνέχεια ακολούθησε και ο αποκλεισμός στο Κύπελλο, αυτή την φορά από την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Πλέον επικεντρώνει όλη της της προσοχή στο πρωτάθλημα και την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τετράδα.

Στη La Liga λοιπόν τρέχει ένα σερί πέντε παιχνιδιών, χωρίς ήττα, με τα τρία όμως να είναι ισοπαλίες. Ωστόσο, το μίνι αυτό σερί την έδωσε την ευκαιρία να βρεθεί τέσσερις βαθμούς από την τετράδα, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο. Σήμερα, θα στερηθεί τις υπηρεσίες των Σέρχι Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Φάτι και Γκαρσία.

Σαφώς ανώτερη ομάδα η Μπαρτσελόνα, που όμως είναι αρκετά κουρασμένη. Ωστόσο, δύσκολα μπορεί κανείς να πάει κόντρα στο διπλό. Η κόπωση ωστόσο επηρεάζει τον ρυθμό του παιχνιδιού και κατά συνέπεια και τον αριθμό των τερμάτων.