26 Απριλίου, 2024

Veikkausliiga: Δυνατή η Κουόπιο αλλά η Μάριεχαμν κερδίζει εντυπώσεις…

Καλή σας Μέρα και εύχομαι σε όλους τα καλύτερα

Η χθεσινή μέρα ήταν πετυχημένη κατά 50% αφού η πρώτη μας επιλογή στον Γερμανικό τελικό Κυπέλλου ήταν το Goal 2-3 με το σκορ να…ξεφεύγει και να καταλήγει σε επιβλητική νίκη της Ντόρτμουντ με 4-1 επί της Λειψία (3-0 ημίχρονο) ωστόσο η δεύτερη μας επιλογή ήταν άκρως πετυχημένη με την πρόταση μας για νίκη της Χόλσταϊν Κίελ (κέρδισε με 3-2) σε συνδυασμό με το Goal-Goal στο ντέρμπι του “Ολντ Τράφορντ” Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ (2-4).

Προχωράμε με την σημερινή μας επιλογή που έρχεται από το Φιλανδικό πρωτάθλημα που διανύει τις πρώτες του αγωνιστικές. Σήμερα λοιπόν είναι προγραμματισμένα να διεξαχθούν 4 αγώνες που θα αρχίσουν στις 18:30 και έχουμε επιλέξει την αναμέτρηση μεταξύ της Κουόπιο και της Μάριεχαμν. Η Κουόπιο θεωρείται πολύ δυνατή ομάδα, από τις διεκδικήτριες του τίτλου και ήδη έχει κατακτήσει το Κύπελλο. Από την άλλη η Μάριεχαμν άρχισε ιδανικά το πρωτάθλημα, πήρε 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και σήμερα θα μετρήσει δυνάμεις…

ΚΟΥΟΠΙΟ-ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ 18:30

κ

ΚΟΥΟΠΙΟ: Έχει ένα βαρυφορτωμένο πρόγραμμα αφού θα συμπληρώσει με τον σημερινό 6 αγώνες μέσα σε ένα μήνα. Στις 8 Μάϊου πανηγύρισε και την κατάκτηση του Κυπέλλου κερδίζοντας στον τελικό την πολύ δυνατή Ελσίνκι με 5-4 στα πέναλτι και αφού κανονική διάρκεια και παράταση ήταν στο 0-0. Ακολούθησε η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας εκτός έδρας με 4-2 την Λάχτι και μπαίνει τώρα σε κανονικούς ρυθμούς Φιλανδικού πρωταθλήματος.

ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ: Άρχισε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα και ήδη μετρά 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και με τέρματα 5-1. Επικράτησε άνετα το απόγευμα της Κυριακής με 3-1 της Ούλου και αφού προηγήθηκε στο 16 λεπτό με 3-0 με τέρματα των Ολαβάλε στο 13΄, Μάτσον στο 14΄ και Αμπουμπακαρί στο 16΄. Προηγήθηκε η εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χόνκα και στην ουσία σήμερα δίνει “εξετάσεις” σε ένα πολύ δύσκολο εκτός έδρας αγώνα με αντίπαλο την Κουόπιο που είναι μέσα στις ομάδες που λογικά θα βρεθούν στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Κουόπιο δείχνει ότι θα είναι και φέτος πολύ δυνατή στο πρωτάθλημα αν και δεν το άρχισε με ιδανικό τρόπο χάνοντας με 1-0 από την Ίντερ Τούρκου και φέρνοντας ισοπαλία 0-0 με την Ελσίνκι. Ακολούθησε ο τελικός Κυπέλλου τον οποίο και κατέκτησε στα πέναλτι και η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Στην έδρα της πολύ δύσκολα χάνει αγώνα και σήμερα με αντίπαλο την Μάριεχαμν παρουσιάζεται λογικά σαν φαβορί για την νίκη αν και η αντίπαλος προέρχεται από ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα με 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Θεωρώ λοιπόν ότι ναι μεν είναι φαβορί η Κουόπιο αλλά και η Μάριεχαμν μας έδειξε πολύ θετικά στοιχεία, ειδικά στην επίθεση και η επιλογή μου θα είναι το Goal-Goal σε απόδοση 1.90.

Μονό (Απόδοση 1.90 ) UNITS 40

18:30 Κουόπιο-Μάριεχαμν: Goal-Goal (1.90)

Euro 2020: To επίσημο τραγούδι της διοργάνωσης

Κύπελλο Κύπρου: Η εμπειρία της Ανόρθωσης κόντρα στην τρελή πορεία του Ολυμπιακού…