30 Απριλίου, 2024

Super League: Mε πολλά… γκάζια το «τριφύλλι» στην Λεωφόρο

Σέντρα στην 5η αγωνιστική της Super League σήμερα (17/9) με το «τριφύλλι» να στοχεύει στο 5Χ5 και την ΑΕΚ να ψάχνει «γιατρειά».

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλες και όλους από το bethoop.gr. Όσο καλά μας πήγε το Champions League όπου το ταμείο ήρθε πριν καν τα ημίχρονα, τόσο άγχος είχε το Europa League την Πέμπτη (15/9) όπου κλείσαμε με 2/4. Η ικανοποιητική συγκομιδή της ευρωπαϊκής εβδομάδας ανήκει όμως στο παρελθόν καθώς επιστρέφουμε στην… αγαπημένη Super League. Τρία τα ματς σήμερα (17/9) στο πρόγραμμα με το «τριφύλλι» να φιλοξενεί τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Λεωφόρο ψάχνοντας το 5Χ5 και επεκτείνοντας το νικηφόρο σερί του στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Από εκεί και πέρα επικίνδυνη έξοδο στο Αγρίνιο πραγματοποιεί η ΑΕΚ. Ο Παναιτωλικός είναι ιδιαίτερα σκληροτράχηλος και φέτος και η Ένωση θα συναντήσει δυσκολίες. Μεγάλη πάντως η ανάγκη για βαθμούς στους «κιτρινόμαυρους» που δεν έχουν ξεκινήσει καλά και ψάχνουν «γιατρειά». Πολύ χαμηλά το διπλό πάντως. Αξίζει ένα μικρό ρίσκο στην ισοπαλία στα πρώτα 45 λεπτά και για τυχόν άλλες επιλογές αξίζει να παρακολουθήσουμε το LIVE.

Με το τρίτο ματς της ημέρας δεν θα… μπλέξω. Ο Ατρόμητος ναι μεν έχει κάνει πολύ καλή εκκίνηση αποδίδοντας και όμορφο ποδόσφαιρο παράλληλα, αλλά η Λαμία δείχνει απρόβλεπτη και καλό θα ήταν να μείνουμε μακριά.

(21:30) Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα

Πήρε τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν με ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ και συνεχίζει απτόητος ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» έκανε το 4Χ4 και έχει κάθε λόγο να ονειρεύεται καθώς ήδη έχει αρχίσει να οικοδομεί διαφορά από τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου. Παράλληλα έκλεισε δυνατά την μεταγραφική περίοδο αποκτώντας τους Τσοκάι και Τρουιγιέ, ώστε να κλείσει τα κενά στην μεσαία γραμμή.

Προβληματίζει η απουσία των δύο βασικών μπακ (Χουάνκαρ και Κώτσιρας), αλλά δημιουργεί προσδοκίες για κάτι… διαφορετικό δημιουργικά ο Μπερνάρντ, που λογικά θα πάρει παραπάνω χρόνο συμμετοχής από τον Γιοβάνοβιτς.

Στον αντίποδα ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι Ηπειρώτες επικράτησαν 2-1 του Λεβαδειακού στους «Ζωσιμάδες» σε… εξάποντο ματς, αφού οι Βοιωτοί είναι άμεσος ανταγωνιστής για την παραμονή. Κόντρα στον Παναθηναϊκό ολοκληρώνει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα αφού ήδη έχει παίξει με ΑΕΚ και Ολυμπιακό εκτός έδρας.

Ξανά εκτός ο βασικός γκολκίπερ Πριόρ ο μέσος Ριένστρα και ο εξτρέμ Λώλης. Αντίθετα συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή ο επιθετικός Μπάλαν και ο στόπερ Μπακαδήμας, που αποκτήθηκαν πρόσφατα.

Εκτίμηση:

Με την ψυχολογία στα ύψη πάει για το 5Χ5 ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» έχει δείξει από πέρυσι πως στην έδρα του ξέρει να «καθαρίζει» τα ματς με τους μικρούς. Δείχνει πως μπορεί να πάρει ξανά προβάδισμα νίκης από το ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΣ, όπως έκανε και στα πρηγούμενα τρία παιχνίδια φέτος στη Λεωφόρο. 1/1 σε απόδοση 1,91