6 Μαΐου, 2024
Bethoop.gr || Το στοίχημα στα καλύτερα του||

Η Παλμέιρας πάει στην Παραναένσε για το Ρεκόπα Σουνταμερικάνα

Η Παλμέιρας

Οι νικητές των Λιμπερταδόρες και Σουνταμερικάνα αντίστοιχα, κοντράρονται για το ‘’Σουπερκάπ’’ της ηπείρου. Η Παλμέιρας είναι καλύτερη μεν, αλλά σε 180’ λεπτά όλα μπορούν να συμβούν.

Καλημέρα στους αναζητητές της φώτισης. Ελπίζω να μου είστε όλοι καλά φίλοι μου. Το Χ ημιχρόνου της Τσέλσι χθες δεν μας έκανε το χατίρι αλλά τα κόρνερ της Λιλ πέρασαν τρένο. Στα 6 φτάσανε οι Γάλλοι, κάτι που πρέπει να είχε απόδοση γύρω στο 3+ αν θυμάμαι καλά.

Σήμερα το βράδυ, ή καλύτερα αύριο το ξημέρωμα έχουμε ματσάρα. Οι νικητές των δύο σημαντικότερων διοργανώσεων της Λατινικής Αμερικής, αναμετρώνται μεταξύ τους για το Ρεκόπα Σουνταμερικάνα. Η Παλμέιρας που πήρε το Κόπα Λιμπερταδόρες, παίζει με την κάτοχο του Σουνταμερικάνα Παραναένσε σε διπλό αγώνα.

(02:30)  Ατλέτικο Παραναένσε – Παλμέιρας

Η Ατλέτικο Παραναένσε είναι 3η στο πρωτάθλημα Παρανά, πίσω από Κοριτίμπα και Φουτεμπόλ. Έχει 17 βαθμούς και είναι αήττητη με (5-4-0) ενώ οι δύο πρώτες έχουν από 18 έκαστη. Έχει παίξει 7 ματς μέσα στο Φεβρουάριο. Μέσα σε αυτά και ο τελικός κυπέλου με την Ατλέτικο Μινέιρο, τον οποίο έχασε με 4-0 εκτός έδρας και 1-2 εντός. Το πρωτάθλημα Βραζιλίας δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. Στη σημερινή αναμέτρηση την έφερε η νίκη στον τελικό του Σουνταμερικάνα στις 20 Νοέμβρη απέναντι στη Μπραγκαντίνο με 1-0.

Η Παλμέιρας   στις 12 Φεβρουαρίου στο Άμπου Ντάμπι, σε έναν συγκλονιστικό τελικό Διηπειρωτικού Κυπέλλου, έχασε στην παράταση από την Τσέλσι με 2-1. MVP του αγώνα? Μα το ΒΑΡ φυσικά… Με πέναλτι που δόθηκε από το ΒΑΡ ισοφάρισε η Παλμέιρας και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (χέρι και πέναλτι από το ΒΑΡ) στο 115’, κατέκτησαν το τρόπαιο οι μπλε. Πατήστε εδώ για να δείτε τα όμορφα στιγμιότυπα του αγώνα. Αν συνυπολογίσουμε τα 120 λεπτά λοιπόν του τελικού, μαζί με 4 ματς που έδωσε μέσα στο μήνα η ομάδα, δε θα λέγαμε πως είναι πιο ξεκούραστη από τους αντιπάλους.

Θυμίζω πως στο σημερινό ματς έφτασε νικώντας τη Φλαμένγκο, η οποία ήταν και φαβορί, με 2-1. Τον τελικό έκρινε το γκολ του Ντέβερτσον στο 95’ παρακαλώ! Δείτε φάσεις και από τον τελικό του Λιμπερταδόρες εδώ. Σκεφτείτε το λάθος των αμυντικών της Φλαμένγκο στο 95’ να το είχε κάνει παίκτης στην Ελλάδα… Πίσσα και πούπουλα στο Σύνταγμα την επόμενη.

?Απλά είναι καλύτερη ομάδα η Παλμέιρας φίλοι μου. Δε χρειάζεται πολύ ανάλυση ως προς αυτό. Βέβαια λόγω έδρας θα ήθελα και την κάλυψη του Χ. Οπότε θα συνδυάσω το Χ2 με μικρό αριθμό τερμάτων. Η φιλοξενούμενη παρά τον μεγάλο αριθμό τελικών προσπαθειών που βγάζει στους αγώνες, είναι χασογκόλα. (Ναι υπάρχει αυτός ο όρος στο λεξικό.) Σε ποιο λεξικό? Μα στο μέγα αστρολεξικό των μέντιουμ φυσικά.