26 Απριλίου, 2024

Πολλά τα γκολ στα ματς της Αλ Ιτιχάντ

Πολλά τα γκολ

Η Φάρκο θέλει να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά τη γκέλα της περασμένης αγωνιστικής. Πολλά τα γκολ στα παιχνίδια της Αλ Ιτιχάντ φέτος, με το 4-4 να έχει την τιμητική του.

Καλημέρα και καλό Π.Σ.Κ. να έχουμε όλοι αγαπημένοι μου αναγνώστες. Χθες δεν τα πήγαμε και άσχημα με 2 στις 3 προβλέψεις μας να περνάνε σε τιμή διπλασιασμού και άνω. Το Χ της Μπορντό με τους περυσινούς πρωταθλητές το χάσαμε αφού έγινε σήριαλ το ματσάκι. Στο ημίχρονο προηγήθηκε το αουτσάιντερ με 2-1 και το Χτσάκι έμοιαζε να πλησιάζει με δρασκελιές. Στο 2ο όπως περίμενα η Λιλ έβγαλε αντίδραση, ισοφαρίζοντας στο 77’ με τον Γιλμάζ σε 2-2. Δε σταμάτησε όμως δυστυχώς για εμάς, εκεί και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 84’ με τον Ντέιβιντ. Πάντως όσοι ήσασταν από πάνω, σίγουρα κάνατε καλό CASHOUT με το που έγινε η ισοφάριση και ως το 83ο λεπτό σε απόδοση 3,70.

Για Παρασκευή δεν έχουμε Γαλλία οπότε έψαξα να βρω με τι θα ασχοληθώ. Κοιτώντας το κουπόνι άκουσα το κάλεσμα της μούμιας ‘’όχι της Παγώνης αλλά της γνήσιας’’ και αποφάσισα να κατηφορίσω προς Αίγυπτο μεριά.

(17:30)  Ίστερν Κόμπανυ – Φάρκο

Η Ίστερν δεν έχει νίκη ακόμα στο πρωτάθλημα με απολογισμό (0-1-6). Είχε 5 σερί ήττες από το Νοέμβρη με τη μεγαλύτερη επιτυχία να έρχεται μόλις την περασμένη Δευτέρα. Αυτή ήταν το 0-0 με την Μισρ Ελ Μακάσα, η οποία μάλιστα ήρθε και εκτός έδρας. Πολλά τα γκολ που δέχεται η γηπεδούχος αν σκεφτούμε ότι στα 4 από τα 6 τελευταία ματς δέχτηκε πάνω από 3 γκολ. Ομιλούμε για επιτυχία επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ και βάλε, αυτά τα κουλουράκια. Λογικό και επόμενο να είναι στον πάτο του πίνακα λοιπόν, με ένα βαθμό.

Η Φάρκο τα πάει πολύ καλύτερα φέτος με 9 βαθμούς, ευρισκόμενη στην 9η θέση της βαθμολογίας. Δεν έχει καλή επίθεση με μέσο όρο μικρότερο της μονάδας στο ενεργητικό της αλλά έχει δεχτεί μόλις 6 γκολ σε 7 αγώνες. Πορεύεται οπότε με την άμυνα και αν κάνει και μια αξιοπρεπή προσθήκη στην επιθετική της γραμμή το Γενάρη, ίσως διεκδικήσει  το κάτι παραπάνω. Μετά από 3 συνεχείς νίκες, γκέλαρε στην έδρα της χάνοντας από την Αλ Μάσρι με 0-1.

?Δεν είναι τόσο εξαιρετική η επίθεση της Φάρκο που να δικαιολογεί αυτές τις τιμές στο UNDER. Πολλώ δε μάλλον, δεν σκοράρει εύκολα στο πρώτο 45λεπτο. Το Χ στο ημίχρονο είναι πολύ πιθανό στατιστικά, στο 2,12.

(20:00)  Αλ Μάσρι – Αλ Ιτιχάντ

Σε εξαιρετική φόρμα η Αλ Μάσρι, έχει 3 στα 3 και δε δείχνει να έχει σταματημό. Ξεκίνησε με 4 ισοπαλίες δείχνοντας σοβαρότητα στην άμυνα αλλά δεν έβαζε γκολ παρά την ορθολογική της ανάπτυξη σε κάθε παιχνίδι. Αυτή η ατυχία πάντως ανήκει στο παρελθόν με τελευταίο θύμα του… ξεμπουκώματος τη δυνατή Φάρκο, την οποία νίκησε εκτός έδρας 0-1. Έχει 0,8 παθητικό στην άμυνα ανά αγώνα και αν συνεχίσει έτσι, σύντομα θα τη δούμε ακόμα ψηλότερα.

Η Αλ Ιτιχάντ είναι 10η με μοιρασμένα στατιστικά στο (2-3-2). Παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο και παίρνει τα βαθμουλάκια στα εύκολα παιχνίδια αλλά μέχρι εκεί. Δεν είναι ικανή για κάτι παραπάνω φέτος. Έχει από τις καλύτερες επιθέσεις της κατηγορίας και θα ήταν μια χαρά, αν δεν είχε και τη 2η χειρότερη άμυνα. Πολλά τα γκολ στα παιχνίδια της με τελευταίο ροντέο… εεε ματσάκι ήθελα να πω, το εντός έδρας 4-4 με την Κεράμικα Κλεοπάτρα. Σπάνιο πράγμα για Αίγυπτο τα 8 γκολ σε αγώνα και μάλιστα δεν είναι η 1η φορά φέτος για την Αλ Ιτιχάντ. Στις 25 Οκτώβρη έφερε πάλι το ίδιο σκορ, με την Σμούχα αυτή τη φορά.

?Δύσκολα δεν θα κερδίσει εδώ η Αλ Μάσρι που διανύει περίοδο αγωνιστικής ανάκαμψης μετά τον καταιγισμό ισοπαλιών στην αρχή της σεζόν. Φυσικά για να χάσει, ούτε λόγος. Πολλά τα γκολ στους αγώνες της Ιτιχάντ και είναι απορίας άξιο το 2,22 της απόδοσης  στο OVER 2,5.