2 Μαΐου, 2024

Με τον ίδιο τρόπο Λίντσερ και Σλάβια Πράγας

Ρεβάνς στην Αυστρία όπου η Λίντσερ θα κυνηγήσει από νωρίς το γκολ που θα της δώσει ελπίδες πρόκρισης απέναντι στην Σλάβια Πράγας.

Κακή εβδομάδα αυτή που διανύουμε. Η Σάλτσμπουργκ μπορεί να πήρε την πρόκριση στον τελικό όπως έλεγε ο χθεσινός τίτλος, ωστόσο το έκανε στη διαδικασία των πέναλτι και αυτό δεν μας δικαίωσε καθώς περιμέναμε πως θα καθάριζε από την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Από το σημερινό πρόγραμμα θα με απασχολήσει η αναμέτρηση της Λίντσερ απέναντι στην Σλάβια Πράγας με την αναμέτρηση του πρώτου αγώνα να μας είχε στείλει ταμείο με τη νίκη των Τσέχων με το ευρύ 4-1.

22:00 Λίντσερ – Σλάβια Πράγας

Ξεκάθαρη μπορεί να χαρακτηριστεί η ανωτερότητα της Σλάβια Πράγας στο πρώτο παιχνίδι, και αυτό αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ με τους Τσέχους να παίρνουν την σπουδαία νίκη με 4-1.

Στα δύο από τα τρία πρώτα τέρματα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αφέλεια της Λίντσερ που είχε τη γραμμή της άμυνάς της λίγο πίσω από το κέντρο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε δύο γκολ καθαρίζοντας έτσι κατά μεγάλο ποσοστό και την πρόκριση. Μένουν ακόμα 90 λεπτά κα η Λίντσερ θα προσπαθήσει για το… θαύμα.

Πήρε μεγάλο ψυχολογικό boost από την αναμέτρηση του πρωταθλήματος απέναντι στην Τιρόλ. Αυτό γιατί διέλυσε την αντίπαλό της με το εμφατικό 6-0 και βρήκε εύκολο γκολ ύστερα από μεγάλο διάστημα.

Με βάση αυτό το ματς θα προσπαθήσει να αγωνιστεί και απέναντι στην Σλάβια. Το βασικό που θα ζητήσει είναι ένα γρήγορο τέρμα που θα μεταφέρει άγχος και πίεση στην αντίπαλό της για να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Οι Τσέχοι από την πλευρά τους προέρχονται από την οδυνηρή ήττα με 1-0 από την Σλόβαν Λίμπερετς στο πρωτάθλημα. Αποτέλεσμα που τους έφερε στους τρεις πόντους μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας.

Στη ρεβάνς της Αυστρίας χρειάζεται να κάνουν απλά τα βασικά για να πάρουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Είναι δεδομένο πως θα υπάρξουν οι κενοί χώροι προς την αντίπαλη άμυνα και θεωρώ πως θα σκοράρουν.

Με αυτή τη λογική θα επιλέξω το over περιμένοντας μία μάχη ανάλογη με αυτή του πρώτου αγώνα πριν από μία εβδομάδα.