16 Απριλίου, 2024

Με έναν βαθμό κλειδώνει τετράδα η Ίντερ

Τέσσερα παιχνίδια έχει το σημερινό πρόγραμμα για την 37η αγωνιστική στο Καμπιονάτο.

Καλημέρα σε όλους! Σε τρομερή κατάσταση η Ίντερ, έρχεται από την κατάκτηση του κυπέλλου και θέλει έναν βαθμό για να κλειδώσει την τετράδα και το εισιτήριο για το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Αν και η Σασουόλο γύρισε το ματς μέσα σε τρία λεπτά, δεν κατάφερε να κρατήσει την νίκη μέχρι το τέλος.

Δείτε εδώ αναλυτικά τις επιλογές μου από το ξεκίνημα της σεζόν

(16:00) Σπέτσια – Τορίνο

Για την ισοπαλία έπαιξε στο Βία Ντελ Μάρε η Σπέτσια και την πήρε χωρίς κόπο(0-0). Η Λέτσε δεν ήταν αδιάφορη και οι δυο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με τον έναν βαθμό. Στο +1 από την Βερόνα, μόνο σίγουρη δεν αισθάνεται καθώς τελευταία αγωνιστική πάει στην Ρώμη για να παίξει με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο. Αρκετές απουσίες για ακόμα ένα, σημαντικότερες αυτές των Καλντάρα, Χολμ.

Η Τορίνο μπορεί να μην έχει κάποιον ρεαλιστικό στόχο πλην της 8ης θέσης, αλλά τελευταία παίζει καλά και δεν χαρίζει τίποτα και σε κανέναν. Μία μόλις ήττα στα επτά τελευταία παιχνίδια και τέσσερα ματς αήττητη. Στο τελευταίο έμεινε στο 1-1 με την Τορίνο σε ένα δυνατό ματς με καλό ρυθμό. Εκτός ο βασικός Ράντονιτς.

Εκτίμηση:

Τεράστιο το κίνητρο για την Σπέτσια η οποία μπορεί ακόμα και από αυτή την αγωνιστική να σφραγίσει την παραμονή. Για να το κάνει πρέπει να κερδίσει την Τόρο και να μην κάνει το ίδιο αύριο η Βερόνα. Βέβαια η Τορίνο δεν κάνει χάρες και ο άσος στο 2.30 δεν ξέρω αν έχει αξία. Λογικά πάμε για χαμηλό σκορ αλλά το under σωστά είναι σε τιμές φαβορί. Δύσκολη η επιλογή σημείου, η αξία είναι δεξιά, αλλά λόγω κινήτρου θα το αφήσω. Πάσο.

(21:45) Ίντερ – Αταλάντα

Πρώτη κούπα για την Ίντερ, έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ από την Φιορεντίνα στον τελικό κυπέλλου, το γύρισε πριν από το ημίχρονο και πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Εννέα νίκες στα τελευταία 10, με μοναδική παραφωνία την ήττα από την Νάπολη. Με μία ισοπαλία απέναντι στην Αταλάντα εξασφαλίζει και μαθηματικά μια θέση στην πρώτη τετράδα. Την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τορίνο. Χτίζει καλή παράδοση με την ομάδα του Γκασπερίνι, οκτώ ματς αήττητη και στις δυο έδρες.

Επιτέλους νίκη για την Αταλάντα, κέρδισε 3-1 την Βερόνα με ανατροπή και μετά την τιμωρία(-10) στην Γιουβέντους, έχει ξανά ελπίδες για να πάρει θέση στην 4άδα. Για να έχει ελπίδες πρέπει να κερδίσει απόψε, αφού είναι στο -3 από την 4η Μίλαν και στο -5 από την σημερινή της αντίπαλο και προφανώς να κάνει το 2/2. Εκτός οι Γκαλιαρντίνι, Σκρίνιαρ, Μκιταριάν και Κορέα.

Εκτίμηση:

Σε τρομερή κατάσταση η Ίντερ, με ψυχολογία από την κατάκτηση του κυπέλλου μπορεί να κάνει πρόβα ενόψει τελικού Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν κοντράρεται με τίποτα αυτή την περίοδο και έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη. Βέβαια κάνει την δουλειά της και με ισοπαλία και λέω να προτιμήσω το 1Χ και GG.