27 Απριλίου, 2024

Η Παρί είναι ώρα να τελειώνει με τις γκέλες

Η Παρί

Η Ντιζόν μετά από ένα ντεμαράζ 5 αήττητων αγωνιστικών, έχει σχεδόν σωθεί. Η Παρί είναι στο -5 από την απευθείας άνοδο και θέλει νίκη πάση θυσία.

Καλημέρα αδελφοί και αδελφές. Ξεκίνησε πολύ ωραία χθες η μέρα με τη Λιλ να μας στέλνει ταμείο με το 1-1 μέσα στην Ανζέ. Στο άλλο ματς η Λανς με τη Νις ήταν 0-0 στο ημίχρονο και είχε φάει και κόκκινη. Χάνεται το Χ2? Αμ χάνεται και παραχάνεται. Σε μια επίδειξη της Τατιάνας μπάλας, οι 16 ευκαιρίες της Νις δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, ενώ οι 6 της Λανς έγιναν 3 γκολάκια. Τρέχα γύρευε. Παρόλα ταύτα εμείς πάλι κέρδος είχαμε χθες. Δε θα πεθάνουμε ποτέ.

Σήμερα κλείνει η αγωνιστική στη Λιγκ 2 με αγώνα μονόπλευρου ενδιαφέροντος. Θα έρθει στα ίσια της η Παρί, ή θα συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο?

(21:45) Παρί – Ντιζόν

Η Παρί με έναν τραγικό Μάρτιο, που συνεχίζεται και τον Απρίλη, έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της. Η υπόθεση τίτλος έχει κάνει φτερά καθώς έμεινε 13 βαθμούς πίσω από την 1η Τουλούζ. Η 2η θέση η οποία οδηγεί και αυτή σε απευθείας άνοδο είναι πιο εφικτός στόχος, με την Αζαξιό να βρίσκεται στο +5. Θυμίζω ότι εκτός από τις δυο πρώτες που θα ανέβουν απευθείας, οι θέσεις 3-5 οδηγούν στα πλέι-οφ, των οποίων ο νικητής θα παίξει μπαράζ με το 18ο της Λιγκ 1. Οι πρωτευουσιάνοι έχουν μόλις μια νίκη στα 5 τελευταία. Στο τελευταίο τους ματς, πήγαν να παίξουν στην Τουλούζη για να δώσουν απαντήσεις. Ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 15΄. Παίζοντας ενάμιση ημίχρονο άμυνα όμως δε γίνεται προκοπή, και αναπόφευκτα ήρθε η ανατροπή και η ήττα με 2-1. Το χειρότερο είναι ότι με το πούλμαν που έβαλε ο τεχνικός Λωρέ στο τέρμα για 75 λεπτά, έδειξε εικόνα μικρής ομάδας αδικώντας τους παίκτες του.

Η Ντιζόν τρέχει αήττητο σερί 5 αγωνιστικών. Κάπως έτσι όχι μόνο ξεκόλλησε από τα έγκατα του πίνακα, αλλά έχει βάλει μαξιλαράκι ασφαλείας 8 βαθμών από τη γραμμή του υποβιβασμού. Έχει απολογισμό (12-5-14) με τις λιγότερες ισοπαλίες στη Γαλλία! Την τελευταία αγωνιστική κέρδισε τη Γκρενόμπλ με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς δεν είχαν κατέβει να παίξουν μπάλα αφού έκαναν μόλις μια τελική στο ματς και αυτή άουτ. Πάντως  τα κατάφερναν μια χαρά μέχρι το 85΄και το γκολ του Λε Μπιαν. Δείτε αυτό και τις υπόλοιπες φάσεις εδώ.

?Δεν απομένουν πολλές αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Αν θέλει η Παρί να έχει ελπίδες να προλάβει τη 2η Αζαξιό, πρέπει να τελειώνει με τις γκέλες. Η Ντιζόν σε γενικές γραμμές αισθάνεται άνετη και σίγουρα δεν υπολογίζει αυτούς τους βαθμούς στην εξίσωση της σωτηρίας της. Λογική η χαμηλή τιμή του άσσου αλλά θα τον αγοράσουμε έτσι και αλλιώς. Θα αγοράσω και τα τουλάχιστον 4 κόρνερ των φιλοξενούμενων με το εξής σκεπτικό. Η Παρί μας έχει δείξει ότι πάει τα παιχνίδια στο γκολ. Λογικό και επόμενο τώρα που καίγεται, αν σκοράρει να κάτσει πίσω. Αναπόφευκτα λοιπόν θα κερδίσει κάποια στημένα η φιλοξενούμενη απόψε. Τονίζω ότι βασική προϋπόθεση είναι να προηγηθεί η Παρί.