4 Μαΐου, 2024

Η Ανεσί στο κυνήγι της Λιγκ 2

Η Ανεσί

Η Σολέ είναι βολεμένη στο μέσο του πίνακα και έχει να κερδίσει από… πέρυσι. Η Ανεσί είναι 3η και θέλει νίκη σε συνδυασμό με γκέλα των από πάνω και κυρίως της Λαβάλ, για να πάρει θέση βολής.

Καλημέρα σε όλους. Το γκολ της Κολομβίας στο 39΄μας χάλασε το Χ ημιχρόνου στο ματς που έκαιγε για τους καφετέρος. Ελπίζω όσοι το επιλέξατε να κάνατε κας άουτ νωρίς. Δε χρειάζεται να πληρωθούμε όλο το 2,90 βρε αδερφέ! Αλλά τα μεγάλα γλέντια έγιναν στο 2ο ματς που επιλέξαμε. Εκεί όπου το Εκουαδόρ έπαιξε καλύτερα αλλά έχασε 3-1. Όταν βλέπεις στατιστικά και έχει κάνει 2 τελικές προσπάθειες στο στόχο η Παραγουάη και έβαλε 3 γκολ, σηκώνεις τα χέρια ψηλά. Τουλάχιστον εσύ, γιατί ο τερματοφύλακας του Ισημερινού αμόλαγε αετό. Πιάσαμε τουλάχιστον τα κόρνερ, στα οποία δεν απογοητεύουν ποτέ οι κίτρινοι.

Σήμερα θα εκδράμουμε στα χωράφια του Σαμπιονά Νασιονάλ, ήτοι η 3η κατηγορία. Μπορεί να ανέβει κατηγορία η Ανεσί? Τι λένε τα άστρα?

(20:00) Σολέ  – Ανεσί

Η Σολέ είναι 12η με (9-6-11) ως τώρα και μάλλον θα βολευτεί φέτος με την παραμονή.  Δεν έχουν νίκη στα 5 τελευταία οι γηπεδούχοι και προφανώς είναι εκτός φόρμας. Δεν ξέρω τι οδήγησε σε αυτό το κακό σερί αλλά η Σολέ δε θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που ήταν στην αρχή της σεζόν. Με 46 γκολ σε 26 αγωνιστικές που φέρνει το μέσο όρο παθητικού κοντά στο 2, πάλι καλά που εξασφάλισε την παραμονή να λέει. Την έσωσε η δυνατή επιθετική της γραμμή. Στην Ορλεάνη που πήγε την τελευταία αγωνιστική πήρε τα κουλουράκια και ένα βαθμό. Διόλου άσχημα θα πει το μέντιουμ.

Η  Ανεσί είναι στην 3η θέση, 5 βαθμούς πίσω από την πρώτη Λαβάλ. Με απολογισμό (13-8-5) και την 2η καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, έχει τα φόντα για άνοδο στη Λιγκ 2. Οι 2 σερί νίκες δείχνουν φυσικά ότι βρίσκεται σε περίοδο φορμαρίσματος. Με 8 αγωνιστικές να απομένουν, πρέπει να δείξει σταθερότητα και νομίζω θα κριθούν πολλά στο ντέρμπυ με τη Λε Μαν. Είναι πιθανό να φανεί σε 2 αγωνιστικές, ποια από της δύο θα κυνηγήσει άνοδο. Αφήνω τις θεωρίες και πάω στο τελευταίο ματς της Ανεσί. Υποδεχόμενη τη Μπαστιά την περασμένη Παρασκευή και παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 22΄με το πέναλτι του Μπα, επέστρεψε. Ισοφάρισε σε 1-1 πριν τη λήξη του ημιχρόνου και καθάρισε με την κυριαρχία στο 2ο και τα 2 γκολ που σημείωσε. Δείτε τα στιγμιότυπα όπως πάντα εδώ.

?Η Ανεσί κυνηγάει την Λιγκ 2. Η Σολέ κακά τα ψέματα, είναι ψιλοαδιάφορη. Το Χ2 και πάνω από 1 γκολ στο 1,90. Δώσε και μένα μπάρμπα!