4 Μαΐου, 2024

Για το τρόπαιο Γάνδη και Αντερλεχτ

Τελικός Κυπέλλου στο Βέλγιο με τις Γάνδη και Αντερλεχτ να διεκδικούν τον τίτλο με την αναμέτρηση να προσφέρεται για αρκετά τέρματα.

Η μία από τις δύο χθεσινές προτάσεις ήταν επιτυχημένη και ήταν αυτή με το μεγαλύτερο ρίσκο. Από το πρώτο ημίχρονο επιβεβαιώθηκε το over στην αναμέτρηση της Σάντος με την Κοριτίμπα και πληρωθήκαμε το εξαιρετικό 2.45. Από εκεί και πέρα, ο Αγιαξ προηγήθηκε στον τελικό Κυπέλλου απέναντι στην Αϊντχόφεν, αλλά δέχτηκε ανατροπή και ηττήθηκε με 2-1.

Με νέο τελικό θα ασχοληθώ σήμερα και λίγο πιο δίπλα στις Βρυξέλλες η Γάνδη αντιμετωπίζει την Αντερλεχτ στον πρώτο τίτλο της σεζόν στο Βέλγιο.

16:00 Γάνδη – Αντερλεχτ

Κρίνεται ο πρώτος τίτλος στο Βέλγιο πριν από την έναρξη των πλέι-οφ του πρωταθλητή αλλά και αυτά της Ευρώπης.

Στις Βρυξέλλες αντιμέτωπες θα τεθούν οι Γάνδη και Αντερλεχτ που έχουν χρυσή ευκαιρία να κατακτήσουν έναν τίτλο σε μία σεζόν που είχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα.

Για τη Γάνδη είναι η ευκαιρία να σώσει τη σεζόν καθώς απέτυχε να τερματίσει στην πρώτη τετράδα. Ενας τίτλος θα… γλυκάνει την μέτρια πορεία της που την έφερε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Προέρχεται από την άνετη νίκη με 5-0 εντός έδρας απέναντι στην Λέουβεν σκοράροντας τα τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό που είναι ξεκάθαρο, είναι το γεγονός πως επιθετικά έχει ρυθμό.

Η Αντερλεχτ από την πλευρά της είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας. Επικράτησε 3-2 της Κόρτραϊκ εκτός έδρας με ανατροπή και θα μπει στα πλέι-οφ με απόσταση πέντε βαθμών από την κορυφή.

Κάτι που σημαίνει πως βρίσκεται αρκετά μέσα στη διεκδίκηση του τίτλου παρά το ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της.

Πριν μπει σε αυτή τη μάχη, θέλει να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες και να επιστρέψει στους τίτλους. Αν έπρεπε αναγκαστικά να επιλέξω νικητή, θα έβαζα τα λεφτά μου στην κατάκτηση του τροπαίου για την Αντερλεχτ στο 1,90.

Στην ίδια απόδοση όμως, θα πάρω το ρίσκο με τα γκολ καθώς θεωρώ πως επιθετικά αμφότερες μπορούν να σκοράρουν και αναμένω ένα ματς με αρκετά τέρματα.