26 Απριλίου, 2024

Για το 4ο αστέρι στο Κάουνας

αστέρι

Ολυμπιακός και Ρεαλ Μαδρίτης θα αναμετρηθούν απόψε με την ελληνική ομάδα να θέλει να ράψει το 4ο αστέρι στη φανέλα της. Ο Κώστας Αμοιρίδης αναλύει τη σημερινή αναμέτρηση και κρατά τρεις επιλογές.

Καλημέρα σε όλους καλή Κυριακή. Η μεγάλη μέρα για τη φετινή χρονιά στη Euroleague έφτασε με τον Ολυμπιακό να παίζει απέναντι στη βασίλισσα Ρεαλ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μια εξαιρετική τρίτη περίοδο, πέρασαν το εμπόδιο της Μονακό και ευελπιστούν το βράδυ να ράψουν το 4ο αστέρι στη φανέλα τους.

(20:00) Ολυμπιακός-Ρεαλ Μαδρίτης

Η ώρα του μεγάλου τελικού έχει φτάσει για τον Ολυμπιακό, ο οποίος βλέπει ότι έχει φτάσει κυριολεκτικά ένα βήμα πριν τον απόλυτο στόχο. Πολύ καλός και σταθερός όλη τη χρονιά δίκαια τερμάτισε στην πρώτη θέση. Στη συνέχεια έκανε μία μέτρια σειρά με τη Φενέρ, κατάφερε ωστόσο να πάρει την πρόκριση. Χθες στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Μονακό δεν ήταν καλός ξανά. Ξεκίνησε το ματς νευρικά, έχασε εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και τους 12 πόντους. Όμως στην 3η περίοδο ήταν σαρωτικός. Έπνιξε στην άμυνά του τη Μονακό, έτρεξε ένα μεγάλο σερί 27-2 και από το -12 έφτασε στο +14.

Από την άλλη πλευρά, η Ρεαλ έκανε μία προβληματική χρονιά ως τώρα. Έπειτα στη σειρά με την Παρτίζαν, βρέθηκε πίσω με 2-0, ωστόσο κατάφερε και πάλι να επιστρέψει και να βρεθεί στο Final-4. Χθες στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή κόντρα στη πιο αποτελεσματική Μπαρτσελόνα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο έκανε και αυτή τη δική της αντεπίθεση. Παρά τις απουσίες και την εν γένει μέτρια παρουσία της, κατόρθωσε να φτάσει μέχρι το τέλος. Θυμίζω επίσης ότι εκτός είναι οι Πουαριέ, Ντεκ, Γιαμπουσέλε.

Φέτος ο Ολυμπιακός μετράει 2/2 στην κανονική διάρκεια κόντρα στη Ρεαλ Μαδρίτης, ενώ στα 10 τελευταία ματς έχουμε απόλυτη ισοπαλία 5-5 στην προϊστορία. Ο Ολυμπιακός απόψε έχει μεγάλη ευκαιρία με νίκη να βάλει το 4ο αστέρι στη φανέλα του και να σηκώσει μία ακόμα κούπα στη φετινή επιτυχημένη χρονιά. Το παιχνίδι είναι ο απόλυτος τελικός και οι δύο ομάδες θα τα δώσουν όλα για το τρόπαιο.

Εκτίμηση:

Ο Ολυμπιακός είναι δίκαια φαβορί στο ματς. Όμως η απόδοση στο 1.60 αδικεί τη Ρεαλ. Θα αφήσω τις επιλογές νικητή στην άκρη με την ελπίδα να κερδίσει στο τέλος ο Ολυμπιακός. Αντί για νικητή θα στραφώ σε ειδικά παικτών, καθώς πιστεύω ότι υπάρχει αξία. Πρώτη επιλογή μου το Over 29 αγωνιστικά λεπτά του Παπανικολάου σε απόδοση 1,70. Επίσης θα κρατήσω και το Over 29 αγωνιστικά λεπτά του Ταβάρες στο 1.87. Τέλος μου αρέσει και το Over 22.5 σε πόντους και ριμπάουντ του Ταβάρες στο 2.09.

Μονά Αποδεκτά:

20:00 Ολυμπιακός-Ρεαλ Μαδρίτης: Παπανικολάου Over 29 αγωνιστικά λεπτά || 1,70 @ 20 Units

Ολυμπιακός-Ρεαλ Μαδρίτης: Ταβάρες Over 29 αγωνιστικά λεπτά || 1,87 @ 20 Units

20:00 Ολυμπιακός-Ρεαλ Μαδρίτης: Ταβάρες Over 22.5 πόντοι,ριμπάουντ || 2,09 @ 20 Units