9 Δεκεμβρίου, 2022
Bethoop.gr || Το στοίχημα στα καλύτερα του||

Euro 2020: To πρόγραμμα της διοργάνωσης

Το Euro 2020 απέχει λιγότερο από ένα μήνα. Το πρόγραμμα έχει ανακοινωθεί από την UEFA εδώ και καιρό και η πρεμιέρα θα πραγματοποιηθεί στο “Ολίμπικο” της Ρώμης στις 11 Ιουνίου. Ο δε τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 11 Ιουλίου στο “Γουέμπλεϊ”, του Λονδίνου.

Η διοργάνωση θα διεξαχθεί σε 12 χώρες, Οι συμμετέχουσες ομάδες είναι 24.

Η φάση των ομίλων διαρκεί 2 εβδομάδες (11 Ιουνίου – 23 Ιουνίου) και κάθε όμιλος φιλοξενείται σε δύο πόλεις. Οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι 3 και βολεύουν το ελληνικό κοινό, αφού οι πρώτοι αγώνες θα αρχίζουν στις 16:00, οι ενδιάμεσοι στις 19:00 και οι βραδινοί στις 22:00. Τα τηλεοπτικά δικαιώματα για τη χώρα μας ανέλαβε ο ΑΝΤ1.

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΤΟΥ EURO 2020

1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν

2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Δανία και Ρωσία

3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ολλανδία και Ρουμανία

4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Αγγλία και Σκωτία

5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ρωσία και Ισπανία

6ος όμιλος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ουγγαρία και Γερμανία

* Προκρίνονται οι δύο πρωτοπόροι κάθε ομίλου και οι 4 καλύτεροι τρίτοι

Το πρόγραμμα του Euro 2020

ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία – Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00 Ουαλία – Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Δανία – Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Βέλγιο – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία – Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία – Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία – Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία – Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία – Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

Previous Article

Τριάδα από Αγγλία Ισπανία Γαλλία

Next Article

Playoff Semifinal: Δυάδα από την Championship με φόντο την Premier League!