26 Απριλίου, 2024
Bethoop.gr || Το στοίχημα στα καλύτερα του||

Διπλασιάζει η… παρηγοριά του Καμερούν

Μικρός τελικός στο Κοπα Αφρικα με το Καμερούν να θέλει να κλείσει με… μετάλλιο τη διοργάνωση εντός έδρας απέναντι στην Μπουρκίνα Φάσο.

Αρκετά μας πλήρωσε σε όλη τη διοργάνωση το over 1,5 στο Κόπα Αφρικα. Στην τελευταία αναμέτρηση όμως ανάμεσα σε Καμερούν και Αίγυπτο αμφότερες οι ομάδες δεν πήραν το παραμικρό ρίσκο με το τελικό 0-0 να αντικατοπτρίζει και την εικόνα του αγώνα καθώς καμία από τις δύο δεν απείλησε ουσιαστικά με γκολ.

Δύο ματς έμειναν για την ολοκλήρωση της διοργάνωσης με τους δύο τελικούς. Ο πρώτος αφορά την… παρηγοριά με την Μπουρκινα Φάσο να αντιμετωπίζει το Καμερούν σε μία αναμέτρηση που βγάζει σημείο σε καλή απόδοση.

21:00 Μπουρκίνα Φάσο – Καμερούν

Με οδυνηρό τρόπο αποκλείστηκε η Μπουρκίνα Φάσο από τον τελικό του Κόπα Άφρικα. Απέναντι στη Σενεγάλη σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, προέκυψε χαμός στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-1.

Εμεινε πίσω στο σκορ στο 70’ και δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στο 76’. Μείωσε στο 82΄αλλά στη συνέχεια άφησε πολλά κενά στην άμυνά της και στο 87’ έγινε το εις βάρος της 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Απέναντί της θα βρει τη χώρα που διοργανώνει τον θεσμό, Καμερούν. Απέναντι στην Αίγυπτο… φοβήθηκε να ρισκάρει με αποτέλεσμα να μείνει στο ισόπαλο 0-0 στην κανονική διάρκεια αλλά και την παράταση.

Ετσι η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου δεν ήταν τόσο ψύχραιμη όσο η αντίπαλός της και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο.

Πλέον θα παρουσιαστεί στον τελικό της παρηγοριάς θέλοντας να κλείσει θετικά τη διοργάνωση με την κατάληψη της 3ης θέσης.

Συνολικά στη διοργάνωση το Καμερούν έχει κυριαρχήσει σε αρκετά από τα παιχνίδια της και μόνο απέναντι στην Αίγυπτο έδειξε να μη μπορεί να σηκώσει το βάρος της ευθύνης.

Απέναντι στην Μπουρκίνα Φάσο είναι το φαβορί και από τη στιγμή που παίζει εντός έδρας, έχει ένα κίνητρο παραπάνω από την αντίπαλό της. Για το λόγο αυτό με τη νίκη της να διπλασιάζει το ποντάρισμα θα είναι στις επιλογές μου από το σημερινό πρόγραμμα.