20 Απριλίου, 2024

Δεν χαρίζεται ο Ζέλικο

Ζέλικο

Τελευταία μέρα της κανονικής περιόδου με τον αδιάφορο Παναθηναϊκό να παίζει απέναντι στο Ζέλικο Ομπράντοβιτς και την Παρτίζαν. Ο Κώστας Αμοιρίδης αναλύει τις αναμετρήσεις και κρατά δύο επιλογές.

Καλημέρα σε όλους. Η χθεσινή μέρα έκλεισε με θετικότστο πρόσημο, καθώς κάναμε το 2/2. Αισίως μπαίνουμε σήμερα στην τελευταία μέρα της κανονικής διάρκειας για τη φετινή Euroleague και το πρόγραμμα περιλαμβάνει συνολικά 4 παιχνίδια. Μετά και τη χθεσινή αγωνιστική θεωρώ ότι δεν αξίζει να ασχοληθούμε με όλα τα ματς. Αρχικά αδιάφορο το Ανατολού-Μονακό, στα κέφια τη Μπάρτσα τι θα επιλέξει να κάνει με τη Βαλένθια, ενώ η απόδοση της Ζαλγκίρις είναι εξαιρετικά μικρή. Στο τελευταίο όμως ματς της ημέρας ο αγαπημένος Ζέλικο παίζει κόντρα στον Παναθηναϊκό. Η Παρτίζαν μάλιστα θέλει τη νίκη, ώστε να πετύχει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Πάμε όμως να δούμε τι κρατάμε από το πρόγραμμα.

(21:30) Παρτίζαν-Παναθηναϊκός

Αρχικά η Παρτίζαν του Ζέλικο ψάχνει τη νίκη απόψε για να πετύχει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Βέβαια έχοντας το τελευταίο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής έχει τη δυνατότητα να διαλέξει και αντίπαλο. Άλλωστε οι υπόλοιποι αγώνες θα έχουν ήδη τελειώσει. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός πηγαίνει χωρίς ιδιαίτερο άγχος και κίνητρο σε μία δύσκολη έδρα. Η αλήθεια είναι πάντως ότι η νίκη την προηγούμενη εβδομάδα στο Μονακό, έδωσε τη δυνατότητα απόψε στην Παρτίζαν να παίζει με λιγότερο άγχος. Έχει εξασφαλίσει δηλαδή μαθηματικά τη συμμετοχή της στα playoff. Βέβαια ο Ζέλικο δεν θα αφήσει ιδιαίτερα χαλαρούς τους παίκτες του, ειδικά σε εντός έδρας ματς και σε ένα γήπεδο κατάμεστο.

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στη Σερβία σε ένα αδιάφορο γι αυτόν ματς, μιας και εδώ και καιρό δεν έχει ουσιαστικό ενδιαφέρον. Επιπλέον ταξιδεύει με φρέσκα προβλήματα τραυματισμών, καθώς οι Τόμας και Λι δεν θα είναι διαθέσιμοι. Ο Γουόλτερς μπορεί να ταξίδεψε, όμως είναι σχεδόν 1 μήνα χωρίς αγωνιστική δράση στην Ευρώπη. Τελευταία του συμμετοχή ήταν στο ματς με τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ. Επίσης έχει γυρίσει ο Πονίτκα, ωστόσο και αυτός έδειξε στο ματς με το Περιστέρι ανέτοιμος. Τα ζητήματα αυτά έχουν δημιουργήσει ένα σχετικό πονοκέφαλο στο Σερέλη, καθώς δεν υπάρχει καθαρός “1”, να καλύψει το κενό του Λι. Θυμίζω ότι ο πρώην παίκτης της Μονακό έπαιζε στα τελευταία ματς κοντά στα 30 λεπτά.

Θυμίζω ότι στον πρώτο γύρο οι Σέρβοι σε ένα τρομερό ματς είχαν κερδίσει με 91-89 στο ΟΑΚΑ. Το τελευταίο ταξίδι του Παναθηναϊκού στη Σερβία πάει αρκετά πίσω για τη Euroleague στο 2010 όταν και κέρδισε με 82-66.

Εκτίμηση:

Προφανώς το κίνητρο παίζει το ρόλο του και η Παρτίζαν έχει δείξει ότι με το Ζέλικο στον πάγκο δεν κάνει χάρες. Παίζει σε κατάμεστο γήπεδο, θέλει τη νίκη και διαθέτει ένα καλό ρεκόρ εντός έδρας με 11-5. Πρώτη μου επιλογή ο 1 (-5.5) πόντους στο πρώτο ημίχρονο σε απόδοση 1,75. Δεύτερη επιλογή Ομάδα με τις περισσότερες ασίστ > Παρτίζαν σε απόδοση 1,91.

Μονά Αποδεκτά:

21:30 Παρτίζαν-Παναθηναϊκός: 1 (-5.5) πόντοι στο πρώτο ημίχρονο|| 1,75 @ 15 Units

21:30 Παρτίζαν-Παναθηναϊκός: Ομάδα με τις περισσότερες ασίστ Παρτίζαν || 1,91 @ 10 Units