27 Απριλίου, 2024

Κροατία – Βραζιλία: Να μην τριτώσει το κακό

Κροατία

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Κροατία και τη Βραζιλία ανοίγει την αυλαία των προημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο President αναλύει την αναμέτρηση και κρατά τις στοιχηματικές επιλογές.

Για τρίτη φορά στην ιστορία τους Κροατία και Βραζιλία διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Τις δυο προηγούμενες φορές οι Λατινοαμερικάνοι επικράτησαν με 1-0 και 3-1 αφήνοντας εκτός συνέχειας τους Κροάτες σε φάση ομίλων.

(17:00) Κροατία – Βραζιλία

Αήττητη παραμένει στη διοργάνωση η Κροατία, αν και πρακτικά μετρά μόλις μια νίκη, αυτή απέναντι στον Καναδά, για την φάση των ομίλων. Από εκεί και πέρα έμεινε στο 0-0 απέναντι στο Μαρόκο και Βέλγιο, κατακτώντας έτσι τη δεύτερη θέση του ομίλου. Στα νοκ – άουτ ξεκίνησε και πάλι με ισοπαλία, αυτή τη φορά με 1-1, απέναντι στην Ιαπωνία, Ωστόσο, τύχη ήταν με το μέρος της και στη διαδικασία των πέναλτι κατάφερε να ξεπεράσει και αυτό το εμπόδιο.

Το αρνητικό για τους Κροάτες είναι πως παραμένουν η πιο γερασμένη ομάδα της διοργάνωσης, με τους βασικούς παίκτες να έχουν επιβαρυνθεί αρκετά, ειδικότερα μετά τα 120 λεπτά κόντρα στην Ιαπωνία. Δεν επηρεάζει ουσιαστικά η απουσία του αμυντικού Στάνισιτς, που παραμένει τραυματίας, ενώ αμφίβολος είναι και ο Σόσα, που έχει ίωση.

Εντυπωσιακή ήταν απέναντι στη Νότια Κορέα η Βραζιλία επικρατώντας με 4-1. Το πιο εντυπωσιακό ήταν σημείωσε και τα τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που της έδωσε την ευκαιρία να χαλαρώσει και να ξεκουράσει βασικούς παίκτες. Στα θετικά πως για ακόμα μια φορά είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με τα τέρματα να σημειώνονται από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες.

Τα προβλήματα των Ζεσούς και Άλεξ Τέλες είναι γνωστό εδώ και καιρό, με τους δυο παίκτες να μένουν εκτός μέχρι και το τέλος της διοργάνωσης. Αμφίβολος είναι και ο Άλεξ Σάντρο, που δύσκολα θα πάρει χρόνο συμμετοχής, αφού έχει χάσει αρκετές προπονήσεις.

Εκτίμηση:

Η κόπωση σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτά τα παιχνίδια. Η Βραζιλία είναι πιο ξεκούραστη και με μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο. Αυτό της δίνει το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Από την άλλη η Κροατία θα ρίξει το βάρος της στην άμυνα και πιθανότατα θα καταφέρει να κρατήσει την ισοπαλία στο ημίχρονο. Το Χ ημίχρονο, διπλό τελικό μας δίνει πίσω τέσσερις φορές το ποντάρισμα μας.