19 Απριλίου, 2024

Conference: Τυπική διαδικασία για Φιορεντίνα

Την Μπράγκα θα αντιμετωπίσει η Φιορεντίνα για το τυπικό της διαδικασίας μετά τη νίκη της με 4-0 στο πρώτο ματς. Ανάλυση από τον Παναγιώτη Τζαμπαζλή.

Με δύο αναμετρήσεις θα ασχοληθώ από το Conference League. Αρχικά η Φιορεντίνα θα αντιμετωπίσει την Μπράγκα, καθώς και η Γάνδη την Κάραμπαγκ στις ρεβάνς.

22:00 Φιορεντίνα – Μπράγκα

Κανένα περιθώριο δεν άφησε η Φιορεντίνα στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στην Μπράγκα. Εκανε εξαιρετική εμφάνιση, καθώς επικράτησε με 4-0. Ανοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Από το 55’ και μετά έπαιξε με παίκτη παραπάνω και το εκμεταλλεύτηκε, καθώς έφτασε σε τρία γκολ ακόμα μέχρι το τέλος.

Στο πρωτάθλημα δεν συνέχισε σε αυτούς τους ρυθμούς, καθώς έμεινε στο 1-1 εντός με την Εμπολι. Είναι αρκετά μακριά από τις θέσεις της Ευρώπης και η χρονιά δεν της έχει αφήσει περιθώρια. Προτεραιότητα είναι η πορεία στο Conference League όπου θέλει να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται.

Η Μπράγκα από την πλευρά της κοιτάει πλέον μόνο το πρωτάθλημα. Δεν είναι σε θέση να ξεπεράσει το εμπόδιο της Φιορεντίνα μετά το 4-0 εις βάρος της. Στο πρωτάθλημα επικράτησε 2-0 της Αρούκα εντός και παραμένει στους επτά πόντους μακριά από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, εκτός είναι ο μπακ Βενούτι λόγω τιμωρίας. Από εκεί και πέρα, εκτός λόγω τραυματισμού είναι ο στόπερ Μιλένκοβιτς. Από την Μπράγκα εκτός είναι ο στόπερ Τορμένα.

Εκτίμηση:

Δεν έμειναν πολλά για την αναμέτρηση αυτή. Οι δύο ομάδες θα παίξουν το ματς ως τυπική διαδικασία για την πρόκριση. Περιμένουμε ματς που θα κριθεί στις λεπτομέρειες και επιλογή είναι τα 2-3 γκολ στον διπλασιασμό.

22:00 Γάνδη – Κάραμπαγκ

Απαντήσεις έδωσε άμεσα η Γάνδη στο πρωτάθλημα του Βελγίου, καθώς επικράτησε εντός έδρας 2-0 της Λέουβεν. Ανοιξε το σκορ στο 49’ και στο 73’ βρήκε και το δεύτερο τέρμα για το τελικό αποτέλεσμα. Η απόστασή της από την 4η θέση είναι μόλις ένας πόντος και το επόμενο Σαββατοκύριακο, θα αντιμετωπίσει την Κλαμπ Μπριζ.

Στην πρώτη αναμέτρηση με την Κάραμπαγκ δεν έκανε καλό ματς και γνώρισε δίκαια την ήττα με 1-0. Δέχτηκε το γκολ στο 78’, καθώς νωρίτερα είχε γλιτώσει από άστοχη εκτέλεση πέναλτι της αντιπάλου της.

Η Κάραμπαγκ από την πλευρά της, πήρε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στο Αζερμπαϊτζάν. Αυτό γιατί επικράτησε 1-0 της Ζίρα εκτός έδρας και πήρε απόσταση οκτώ πόντων από τους διώκτες της. Για τη νίκη αρκούσε ένα αυτογκόλ στα τελευταία λεπτά για να πάρει το τρίποντο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, εκτός είναι οι βασικοί μέσοι Χουλσάγκερ και Οφόε για την ομάδα του Βελγίου. Σε ό,τι αφορά την Κάραμπαγκ εκτός είναι ο βασικός αμυντικός Μεντίνα.

Εκτίμηση:

Στις λεπτομέρειες θα κριθεί η μάχη με τις δύο ομάδες να έχουν ουσιαστικά ίσες πιθανότητες πρόκρισης. Πολύ δυσκολα θα ξεφύγει το σκορ και έτσι θα πάμε στα 2-3 γκολ στο 1.95.