29 Μαρτίου, 2024

Οδηγός εργαλείου Over-Under Μπάσκετ

Με το συγκεκριμένο εργαλείο (Δείτε εδώ) μπορούμε να προσεγγίσουμε το τελικό αποτέλεσμα ενός αγώνα. Προτείνει το όριο πόντων, ώστε στο Live-bet να προκύψουν επιλογές (ευκαιρίες!) για τα Over/Under, είτε του αγώνα, είτε το τελικό σκορ των ομάδων (με το πιθανό χάντικαπ). ©MrFreddy

Το συγκεκριμένο “εργαλείο” είναι διαδραστικό και πλήρως λειτουργικό, καθώς έχει δοκιμαστεί επανειλημμένα (πριν δοθεί στο κοινό), με ποσοστό απόδοσης άνω του 85% !!

Η εφαρμογή του είναι κυρίως για το μπάσκετ, ευρωπαϊκό (40 λεπτών) ή αμερικάνικο – Nba (48 λεπτών).

Ως δεδομένα έχουμε τον χρόνο και τους πόντους ανά περίοδο.

Γράφουμε απαραίτητα δίπλα από τα Α, Β, Γ & Δ, στις 3 στήλες.

Εκεί, η πρώτη στήλη είναι για τους πόντους της γηπεδούχου,

ενώ η δεύτερη στήλη για τους πόντους της φιλοξενούμενης.

Στην τρίτη στήλη γράφουμε τον χρόνο που ΑΠΟΜΕΝΕΙ, για να τελειώσει η συγκεκριμένη περίοδος (εάν έχει τελειώσει το κάνουμε “0” μηδέν).

Σημ. γράφουμε όπου το κελί είναι “λευκό”, αλλά με προσοχή. Βάζοντας τον κέρσορα στο κάθε κελί (στο κόκκινο τρίγωνο) , φαίνονται οι λεπτομέρειες για την χρήση του.

Με το “Refresh” επανερχόμαστε στην αρχική μορφή.

Τοποθετημένο θεωρούμε ότι έχουμε ποντάρει είτε pre-game, είτε Live.

Αρχικό θεωρούμε ότι (χάντικαπ ή όριο) προσφερόταν πριν την έναρξη του αγώνα, κυρίως για υπενθύμιση.

Πλέον, μπορούμε να δούμε (με απόκλιση 2,4%) την πρόβλεψη για το τελικό σκορ του αγώνα.

Ας δούμε και λίγο το παράδειγμα (Βαλένθια – Παναθηναϊκός).

Από αριστερά.

Το 5,5 είναι το χάντικαπ που ποντάραμε, ενώ το 6,5 ήταν το χάντικαπ που προσφερόταν πριν τον αγώνα.

Την στιγμή που βλέπουμε τον αγώνα, υπολείπονται 7 λεπτά στο τελευταίο (Δ) δεκάλεπτο, με επί μέρους σκορ 9-4.

Η συνολική διαφορά του σκορ είναι 9 πόντοι υπέρ της γηπεδούχου (σκορ 79-70), άρα η διαφορά με το τοποθετημένο χάντικαπ που εμείς ποντάραμε στους -5,5, είναι -3,5.

Το αρχικό – προσφερόμενο – Line – όριο, για το Under-Over, ήταν 158,5, οπότε σε κάθε μία από τις 4 περιόδους θα πρέπει να έχουμε επί μέρους σύνολο 39,6.

Βλέπουμε ότι στην Α’ περίοδο το σκορ ήταν 22-21=43 πόντοι.

Αυτό μας δίνει θετική απόκλιση 1,09, όπου το σκορ ήταν 22-21=43, την ίδια απόκλιση (1,09) στην δεύτερη περίοδο (σκορ 23-20 =43) και 1,26 στην τρίτη περίοδο όπου το επί μέρους σκορ ήταν 25-25=50. Και στις τρεις περιόδους καλύπτεται το 39,6. Πιθανόν λοιπόν να έρθει Over με όριο το 158,5.

Πάμε στο 172 ,0 για το πρώτο δεκάλεπτο. Με τον ρυθμό που σημειώθηκαν οι 43 πόντοι σε 10 λεπτά, τότε θα πρέπει στο τέλος των 40 λεπτών να σημειωθούν 172 πόντοι. Αυτό προκύπτει και από το τέλος του ημιχρόνου, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο, όπου σημειώθηκαν 50 πόντοι, μάλλον θα έχουμε μεγαλύτερο σκορ, προτεινόμενο το 181,3.

Το νέο προτεινόμενο {180,6} μειώνεται όμως από το 181,3, διότι ο ρυθμός επίτευξης πόντων “πέφτει” στην τελευταία περίοδο (σκορ 9-4 με υπόλοιπο 7 λεπτά).

Το “εργαλείο” δεν είναι δυνατόν να υπολογίσει με απόλυτη ακρίβεια το τελικό σκορ, οπότε υπάρχει το όριο από – έως με θεωρητική απόκλιση 2,4%, άρα => 176,3  έως  184,9. {Στο Nba η απόκλιση είναι 2,7%}.

=> SOS => Προσέξτε ότι ο στοιχηματισμός στο Under/Over δεν είναι ΠΑΝΤΑ διαθέσιμος, όταν υπολείπεται χρόνος λιγότερο από 6 λεπτά στον αγώνα.

Επίσης το πιθανό τελικό σκορ που προκύπτει, είναι 95,8 – 84,8. Το πραγματικό ==> 95-83.

Εδώ να θυμάστε ότι είναι απλά μαθηματικά, μην νομίζετε ότι μόνο με τα μαθηματικά θα κερδίσετε, υπάρχουν και πολλοί άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα, όπως: να υπάρχει μεγάλη διαφορά στο σκορ κατά την εξέλιξη του αγώνα και η χαμένη να τα παρατήσει, να γίνονται απανωτά φάουλ, οπότε οι βολές να είναι εκτός χρόνου κλπ.