20 Απριλίου, 2024

Βέλγιο: Ασφάλεια με Σερκλ και Ουνιόν

Δοκιμασία απέναντι στην αρνητική φόρμα της Οστάνδης για την Σερκλ Μπριζ – Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ουνιόν. Ανάλυση από τον Παναγιώτη Τζαμπαζλή.

Δεν έχει πάει καλά ο Ιανουάριος για τη στήλη, κάτι που επιβεβαίωσε και η αναμέτρηση της Γάνδης με την Σαρλερουά που έμεινε στο 0-0. Από το σημερινό πρόγραμμα ξεχώρισα δύο αναμετρήσεις και θα ποντάρω στις Σερκλ Μπριζ και Ουνιόν.

19:15 Οστάνδη – Σερκλ Μπριζ

Με τραγικό τρόπο έχει μπει η Οστάνδη στο 2023. Στα έξι τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις γνώρισε την ήττα. Κάτι που την έχει στη ζώνη του υποβιβασμού. Η απόσταση των τριών πόντων από τις θέσεις παραμονής δεν είναι απαγορευτική, καθώς μία νίκη μπορεί να αλλάξει τα πάντα.

Το μεγάλο πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια της σεζόν είναι η άμυνά της. Στα πέντε τελευταία δέχτηκε τουλάχιστον δυο γκολ στις αναμετρήσεις και θα πρέπει να βελτιώσει άμεσα την παρουσία της.

Στην τελευταία της αναμέτρηση γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Αντβερπ με κάτω τα χέρια, καθώς στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-0.

Δεν είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση για την Σερκλ Μπριζ, ωστόσο έχει δείξει σημάδια ανάκαμψης. Τελευταία απόδειξη, η ισοπαλία εντός έδρας με 1-1 απέναντι στην φορμαρισμένη Ουνιόν. Μία αναμέτρηση που ήταν κοντά στη νίκη, καθώς πήρε το προβάδισμα στο 68’ του αγώνα.

Εκτίμηση:

Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, περισσότερο ποντάρω στην κακή κατάσταση των γηπεδούχων, παρά στην εμπιστοσύνη στους φιλοξενούμενους. Για το λόγο αυτό, θα πάω με την ασφάλεια του draw no bet στο διπλό στο 1.60 και θα ανεβάσω το ποντάρισμα.

21:45 Ουνιόν – Λέουβεν

Σοβαρή γκέλα έκανε η Ουνιόν στην έδρα της Σερκλ Μπριζ, όπου έμεινε στο ισόπαλο 1-1. Ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έτσι έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας. Παρόλα αυτά, η απόστασή της από την κορυφή μεγάλωσε στους εννέα πόντους.

Κάτι που δεν της αφήνει το περιθώριο για νέα γκέλα και έτσι είναι αναγκασμένη να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Λέουβεν. Αήττητη στα 13 τελευταία παιχνίδια της, όπου πήρε δέκα νίκες και έμεινε τρεις φορές στην ισοπαλία. Χωρίς ήττα και στα έξι τελευταία εντός με τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο τους παιχνίδι, δεν έκαναν καλή εμφάνιση, καθώς έμειναν στο 1-1 εντός με την Εουπεν. Πήραν το προβάδισμα σχετικά νωρίς στο ματς, αλλά στις καθυστερήσεις έγινε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Μία νίκη στα τέσσερα τελευταία, αλλά το μεγάλο θέμα είναι στην άμυνα.

Πέρα από αυτό, το μεγάλο πρόβλημα στο σημερινό ματς, αφορά την απουσία του πρώτου σκόρερ της ομάδας Γκονζάλεζ (15/13). Ο επιθετικός της δεν θα αγωνιστεί με αποτέλεσμα να χάνει αρκετή από τη δύναμή της επιθετικά.

Εκτίμηση:

Με άνετο τρόπο σκοράρει εντός έδρας η Ουνιόν. Απέναντι στην προβληματική άμυνα της Λέουβεν, έχει την ευκαιρία να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Επιλογή η νίκη της μαζί με το over 1.5.