24 Απριλίου, 2024

Conference League: Σοβαρή στη ρεβάνς η Κουόπιο

Μετά την ισοπαλία του πρώτου αγώνα, η Κουόπιο θα παίξει για τη νίκη στην έδρα της Μιλσάμι στο 1.80. Ανάλυση από τον Παναγιώτη Τζαμπαζλή.

Καταστροφική ήταν η χθεσινή ημέρα. Η Κάραμπαχ στις καθυστερήσεις έχασε την ισοπαλία και μας στέρησε το σημείο. Από εκεί και πέρα, ούτε η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ντιναμό Κιέβου.

Από το σημερινό πρόγραμμα, θα ασχοληθώ με τη ρεβάνς της αναμέτρησης της Μιλσάμι με την Κουόπιο, καθώς προκύπτει σημείο με αξία.

19:00 Μιλσάμι – Κουόπιο

Αρκετά συμπεράσματα άφησε η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η ισοπαλία με 2-2 κατά κάποιον τρόπο αδικεί την Κουόπιο, καθώς ήταν ανώτερη.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος είχαν τον έλεγχο, αλλά το γκολ το βρήκαν στο πρώτο λεπτό της επανάληψης. Από εκεί και πέρα, στο 60′ είχαν… άχαστη ευκαιρία και στην αντεπίθεση, ήρθε η ισοφάριση από την Μιλσάμι.

Η συνέχεια, ήταν ανάλογη με την Κουόπιο να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να βρίσκει δεύτερο τέρμα στο 84′. Παρόλα αυτά, τα κενά στην άμυνά της τρία λεπτά αργότερα, έφεραν τη νέα ισοφάριση και το τελικό 2-2.

Οι πρωταθλητές Φινλανδίας το Σαββατοκύριακο που πέρασε, έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και διέλυσαν 5-1 την Χέλσινγκφορς για το πρωτάθλημα. Ετσι, έδειξαν πως παραμένουν σε πολύ καλή κατάσταση.

Εκτίμηση:

Η πρώτη αναμέτρηση, θεωρώ πως ήταν μία κακή παρένθεση για την Κουόπιο. Είναι ξεκάθαρα ανώτερη από την αντίπαλό της, καθώς έχει περισσότερη εμπειρία. Το συμπέρασμα αυτό, μου δίνει το σημείο στο διπλό στο 1.80.