16 Απριλίου, 2024

Serbian Cup Final: Και μόνο τα ονόματα Ερυθρός Αστέρας-Παρτιζάν αρκούν…

Καλή σας Μέρα και εύχομαι σε όλους τα καλύτερα

Άλλη μία πετυχημένη υπόδειξη χθες με την νίκη της Μπρόντμπι με 2-0 επί της Νόρτζελαντ και την ανάδειξη της σε πρωταθλήτρια Δανίας. Η Μπρόντμπι με 9 τελικές προσπάθειες στο ημίχρονο, σκόραρε στο 44 λεπτό προηγήθηκε με 1-0 και μας «δικαίωσε» με την επιλογή μας για νίκη από το ημίχρονο (HT/FT 1-1) με απόδοση στο 1.95.

Περνάμε γρήγορα στην σημερινή μας επιλογή που έρχεται από την Σερβία και τον τελικό Κυπέλλου ανάμεσα σε Ερυθρό Αστέρα και Παρτιζάν (20:00) στο στάδιο Μαρακανά. Δύο ομάδες με πολύ μεγάλη αντιπαλότητα σε όλα τα αθλητικά δρόμενα και όχι μόνο στην Σερβία, με τον Ερυθρό Αστέρα να πανηγυρίζει ήδη το 6ο συνεχόμενο πρωτάθλημα και την Παρτιζάν να έχει παρουσία σε 7 τελικούς στα τελευταία ισάριθμα χρόνια και με 5 κατακτήσεις

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΡΤΙΖΑΝ 20:00

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ:  Πολύ εύκολα κατέκτησε το φετινό πρωτάθλημα και έφθασε τα 6 συνεχόμενα δείχνοντας ότι επανήλθε πολύ δυναμικά κόβοντας και την φόρα που είχε πάρει η Παρτιζάν λίγο πριν στις αρχές της δεκαετίας του 2010 με συνεχόμενες επιτυχίες. Δεν θεωρείται τα τελευταία χρόνια ομάδα Κυπέλλου έχοντας μόλις 4 παρουσίες σε τελικούς τα τελευταία 11 χρόνια και 2 μόνο κατακτήσεις το 2010 και το 2012. Στο πρωτάθλημα πέτυχε 35 νίκες και 3 ισοπαλίες σε σύνολο 38 αγώνων ενώ έσπασε και το φράγμα των 100 τερμάτων φθάνοντας τα 114

ΠΑΡΤΙΖΑΝ:  Βρίσκεται εκ νέου στην σκιά του Ερυθρού Αστέρα και φέτος έχασε πολύ εύκολα το πρωτάθλημα. Ωστόσο είναι ομάδα των Κυπέλλων αφού μετρά 7 στις 7 παρουσίες σε τελικούς στις τελευταίες ισάριθμες χρονιές και το κυριότερο είναι ότι έχασε μόλις 2 κατακτήσεις, η μία πέρσι στα πέναλτι από την Βοιβοντινα (4-2). Κέρδισε 2 φορές σε τελικούς τον σημερινό της αντίπαλο με το ίδιο σκορ 1-0 τις χρονιές 2018-19 και 2016-17.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:  Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε και φέτος ότι στο πρωτάθλημα είναι ακτύπητος ωστόσο η Παρτιζάν στον θεσμό του Κυπέλλου είναι αυτή που κάνει…κουμάντο. Μετρά 7 στις 7 παρουσίες σε τελικούς με 5 κατακτήσεις εκ των οποίων οι 2 εναντίον του σημερινού αντιπάλου που έχει να κατακτήσει Κύπελλο από το 2012. Πρόκειται για τις 2 καλύτερες ομάδες της Σερβίας με…γεμάτα ποινικά μητρώα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και γνωστή η μεγάλη αντιπαλότητα από καιρό ιδρύσεως τους. Στο πρωτάθλημα ο Ερυθρός Αστέρας φέτος έχει μία νίκη (1-0) και μία ισοπαλία (1-1) απέναντι στην Παρτιζάν ενώ οι 2 αναμεταξύ τους τελικοί το 2017 και το 2019 έληξαν με νίκη της Παρτιζάν με 1-0. Θεωρώ ότι και σημερινός τελικός θα κυμανθεί στον ίδιο ρυθμό, είναι ομάδες που έχουν το σκοράρισμα αλλά παράλληλα γνωρίζουν να παίζουν άμυνα αλλά και να μην ανοίγουν τον ρυθμό και θα προτείνω την επιλογή του Goal 1 ή 2 σε απόδοση 1.90.