20 Απριλίου, 2024

Ρίσκο διπλασιασμού με την Φέγενορντ

Σε τραγική κατάσταση είναι η Καμπούρ και έτσι η Φέγενορντ έχει το προβάδισμα για τους τρεις βαθμούς. Ανάλυση από τον Παναγιώτη Τζαμπαζλή.

Το προβάδισμα είχε η Σαρλερουά απέναντι στην Σεράινγκ για το Κύπελλο μέχρι τα τελευταία λεπτά. Η αντίπαλός της όμως, την ισοφάρισε και στην παράταση κατέρρευσε με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη βαριά ήττα με 4-1 και έτσι μας έστειλε στον κουβά.

Λίγα τα παιχνίδια από το σημερινό πρόγραμμα και ξεχώρισα την αναμέτρηση της Φέγενορντ με την Καμπούρ από το πρωτάθλημα της Ολλανδίας.

21:00 Φέγενορντ – Καμπούρ

Απίθανη είναι η παράδοση της Φέγενορντ απέναντι στην Καμπούρ, καθώς σε σύνολο 15 αγώνων, πήρε 14 νίκες. Σε ό,τι αφορά τις εντός έδρας αναμετρήσεις, έχει το απόλυτο, καθώς επικράτησε και στα επτά από αυτά.

Με αυτά τα δεδομένα, η Φέγενορντ θέλει να επικρατήσει, με μία νίκη που θα τη φέρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με βάση τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων.

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο πήρε τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Φόλενταμ. Eδειξε πως και αμυντικά απέναντι σε ομάδες τέτοιου επιπέδου, ξέρει πώς να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Η Καμπούρ από τη δική της πλευρά, είναι από τις χειρότερες ομάδες της κατηγορίας. Στα τρία τελευταία της γνώρισε την ήττα. Είναι στη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς στα 12 πρώτα παιχνίδια της μάζεψε έως τώρα μόλις οκτώ πόντους.

Παράδοξο το γεγονός πως εκτός έδρας στις πέντε αναμετρήσεις της, κατάφερε να πάρει μία νίκη και δύο ισοπαλίες, καθώς γνώρισε δύο μόλις ήττες έως τώρα.

Εκτίμηση:

Τεράστια είναι η ευκαιρία που έχει η Φέγενορντ, καθώς αν επικρατήσει θα πατήσει κορυφή. Ταυτόχρονα έχει τρομερή παράδοση και η διαφορά ποιότητάς τους, θα με οδηγήσει στην επιλογή του άσου με μηδέν παθητικό σε απόδοση 2.00.