25 Απριλίου, 2024

Ποντάρισμα στον ενθουσιασμό του Καμερούν

Σε ένα φτωχό από θέαμα έως τώρα Κόπα Αφρικα, το Καμερούν αντιμετωπίζει την Αιθιοπία και μπορεί να δώσει σημείο λίγο χαμηλότερα από τον διπλασιασμό.

Ιδιαίτερο μπορεί να χαρακτηριστεί το φετινό Κόπα Αφρικα με τις αναμετρήσεις να είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από θεαματικές. Μόνο στο πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης σημειώθηκε παραπάνω από ένα τέρμα. Στις 12 αναμετρήσεις υπάρχει το over στο πρώτο ματς και σε όλες τις άλλες 11 αναμετρήσεις σημειώθηκε το πολύ ένα τέρμα!

Εχοντας παρακολουθήσει όλα τα παιχνίδια (κάνοντας πραγματικά κακό στα… μάτια μου) θα μπω στο σημερινό πρόγραμμα με τις δύο αναμετρήσεις με μία παραπάνω… ιδέα έχοντας δει τη νοοτροπία και μέρος των δυνατοτήτων των ομάδων για τη δεύτερη αγωνιστική του 1ου ομίλου.

18:00 Καμερούν – Αιθιοπία

Με το… δεξί μπήκε το Καμερούν ως διοργανώτρια ομάδα, επικρατώντας με δύσκολο τρόπο όμως, 2-1 της Μπουρκίνα Φάσο. Υπήρξε το άγχος της πρεμιέρας και έμεινε πίσω στο σκορ στο 24’.

Παρόλα αυτά πίεσε αρκετά την αντίπαλό της και με δύο πέναλτι βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το ματς πριν βγει το ημίχρονο. Στην επανάληψη υπήρξε άγχος από τη στιγμή που δεν βρήκε ένα τρίτο τέρμα για να καθαρίσει το ματς.

Κράτησε το υπέρ της σκορ και μπήκε σε θέση οδηγού για την κορυφή του ομίλου. Απέναντι στην Αιθιοπία θέλει να συνεχίσει νικηφόρα και να εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Αιθιοπία από την πλευρά της έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο στην πρεμιέρα απέναντι στο Πράσινο Ακρωτήρι, ωστόσο γνώρισε την ήττα με 1-0. Από το 12’ έμεινε με παίκτη λιγότερο και το πλήρωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν και έμεινε πίσω στο σκορ.

Από εκεί και πέρα δεν είχε τη δυνατότητα να απειλήσει και να διεκδικήσει θετικό αποτέλεσμα. Είναι η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου και θα προσπαθήσει με αμυντικό τρόπο να φτάσει στο αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι είναι ξεκάθαρα ανώτεροι ποιοτικά. Παίζουν με ενθουσιασμό και θα προσπαθήσουν να πάρουν τη νίκη και με άνετο τρόπο. Στο 1,90 βρίσκεται η νίκη των διοργανωτών με δύο ή περισσότερα γκολ διαφορά.

21:00 Πράσινο Ακρωτήρι – Μπουρκίνα Φάσο

Τη δεύτερη θέση διεκδικούν Πράσινο Ακρωτήρι και Μπουρκίνα Φάσο με τους πρώτους να έχουν πάρει σαφές προβάδισμα μετά τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.

Το Πράσινο Ακρωτήρι στην πρεμιέρα της διοργάνωσης εκμεταλλεύτηκε τις συνθήκες που προέκυψαν απέναντι στην Αιθιοπία παίρνοντας τη νίκη με 1-0. Μόλις στο 12ο λεπτό του αγώνα έπαιξε με παίκτη παραπάνω.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους βρήκε το γκολ της νίκης και στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν ελάχιστες φάσεις για γκολ με το σκορ να μένει σε αυτά τα επίπεδα.

Η Μπουρκίνα Φάσο από την πλευρά της είχε πιο δύσκολο έργο. Φιλοξενήθηκε από το Καμερούν και παρά το γρήγορο προβάδισμα στο 24’ δεν μπόρεσε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Με δύο πέναλτι ηττήθηκε και έμεινε με άδεια τα χέρια.

Το κοινό χαρακτηριστικό όλων των αναμετρήσεων είναι το κακό ποδόσφαιρο και οι ελάχιστες ευκαιρίες. Ολες οι ομάδες της διοργάνωσης έχουν θέμα στη δημιουργία φάσεων. Η κρισιμότητα του αγώνα αναμένεται να τις κάνει ακόμα πιο προσεκτικές. Θεωρώ πιθανό το ενδεχόμενο να σημειωθεί και σε αυτό το ματς το… πολύ ένα τέρμα.