23 Απριλίου, 2024

Ο Άρης ντουμπλάρει τις νίκες

Άρης

Οι κιτρινόμαυροι αντιμετωπίζουν την Γκόμελ στη ρεβάνς του 5-1 της περασμένης Πέμπτης, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League

Καλημέρα σε όλους! Ο Άρης τσεκάρει το εισιτήριο του και είναι έτοιμος για την επόμενη φάση του Conference League. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Βλάνταν Ίβιτς

Με το αριστερό ξεκίνησε η χρονιά, τόσο για μας όσο και για τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να χάνει στο πρώτο παιχνίδι στην Βουλγαρία με 2-0.

A’ Ματς: Άρης – Γκόμελ 5-1.

Ρεβάνς για τον 2ο προκριματικό γύρο Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, η Γκόμελ θέλει νίκη με 4 γκολ διαφορά για να στείλει το ματς στην παράταση . Η ομάδα που θα προκριθεί θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Ζίρα – Μακάμπι Τελ Αβίβ. Στο πρώτο παιχνίδι η Μακάμπι ωστόσο κέρδισε 3-0.

Και το δεύτερο ματς θα γίνει στο Χαριλάου, αλλά αυτή τη φορά τυπικά γηπεδούχος είναι η Γκόμελ(κεκλεισμένων των θυρών).

(21:00) Γκόμελ – Άρης

Ονειρικό ξεκίνημα την προηγούμενη Πέμπτη με τους Λευκορώσους να ανοίγουν το σκορ στο 11’ με κεφαλιά του Άφι. Το φινάλε όμως ήταν δραματικό καθώς δέχτηκαν πέντε γκολ. To 5-1 είναι η πιο βαριά ήττα στην ευρωπαϊκή ιστορία της. Είναι στην Θεσσαλονίκη από την προηγούμενη Δευτέρα και μετά το ματς θα επιστρέψει στην βάση της. Δύσκολα τα πράγματα και στο πρωτάθλημα όπου είναι όγδοη στο -7 από την κορυφή.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσαν να περιμένουν στον Άρη, αφού παρά την ψυχρολουσία με το γκολ της Γκόμελ(11′), γύρισαν εύκολα το ματς, σκόραραν τρία γκολ σε 20 λεπτά και το 0-1 έγινε 3-1 μόλις στο 31′! Ο Γκρέι με πέναλτι το 1-1 (15’), ο Ιτούρμπε με απευθείας εκτέλεση φάουλ το 2-1 (28’), ο Καμάτσο το τρίτο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο νέο γκολ φάουλ από τον Πάλμα (60’), ενώ ο Γκρέ έγραψε το τελικό 5-1 στο 79’.

Τρελό μεταγραφικό καλοκαίρι για τους κίτρινους, αφού μετά τον Ζερβινιό, έφεραν στην Θεσσαλονίκη και τον Μανού Γκαρσία, ο οποίος αποτελεί και την πιο ακριβή μεταγραφή στην ιστορία του.