25 Απριλίου, 2024

Μίντιλαντ – Σπόρτινγκ: Ποντάρισμα στα γκολ

Μεγάλο ματς στη Δανία όπου η Μίντιλαντ θα αντιμετωπίσει την Σπόρτινγκ Λισαβόνας για το Europa League. Ανάλυση από τον Παναγιώτη Τζαμπαζλή.

Δεν πήγε καλά η προηγούμενη Πέμπτη με τις δύο προτάσεις να μην είχαν επιτυχία σε ό,τι αφορά τις αναμετρήσεις του Europa League και του Conference League. Ολοκληρώνονται απόψε οι πρώτοι διπλοί αγώνες των νοκ-άουτ και θα με απασχολήσει η αναμέτρηση της Μίντιλαντ με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

19:45 Μίντιλαντ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Μίντιλαντ την προηγούμενη εβδομάδα στην Πορτογαλία. Οι Δανοί πήραν το προβάδισμα στο 77’ της αναμέτρησης, αλλά η Σπόρτινγκ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα για το τελικό αποτέλεσμα. Ένα αποτέλεσμα που κρατάει τα πάντα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς, καθώς καμία από τις δύο δεν πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα.

Η Μίντιλαντ επέστρεψε στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 4-0 στην έδρα της Βίμποργκ. Μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο μέρος βρήκε τρία γκολ ακόμα. Παραμένει μακριά από τις πρώτες θέσεις, καθώς απέχει πλέον δέκα πόντους από την κορυφή.

Η ομάδα της Πορτογαλίας από την πλευρά της, επικράτησε 3-2 στην έδρα της Τσάβες. Μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 8’. Καθάρισε στο δεύτερο μέρος με δυο γκολ για το 3-1 στο 70’, καθώς είχε δεχτεί την ισοφάριση στο 34’ της αναμέτρησης. Ανάλογη η κατάσταση με αυτή της αντιπάλου της, καθώς είναι αρκετά μακριά από την πρώτη θέση και δεν θα διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Στο αγωνιστικό θα λείψει ο βασικός μέσος Μαρτίνεζ για τους γηπεδούχους, καθώς και ο μέσος Σίστο (12/3). Δεν υπάρχουν απουσίες για την Σπορτινγκ, καθώς θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Εκτίμηση:

Περισσότερο ισχυρή ομάδα έχει η Σπόρτινγκ από την Μίντιλαντ. Είναι το φαβορί για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους έχουν επιθετικό πνεύμα στο παιχνίδι τους. Με αυτά τα δεδομένα το 1.93 στο over έχει αξία.