24 Απριλίου, 2024

Με ψυχολογία η PSV Αϊντχόφεν στο 1.85

Μετά την πρόκρισή της στα play-off του Champions League, η PSV Αϊντχόφεν είναι έτοιμη για νέα νίκη στο πρωτάθλημα. Ανάλυση από τον Παναγιώτη Τζαμπαζλή.

Για ακόμα μία φορά, ένα γκολ μας χάλασε το απόλυτο στην πρόταση της Πέμπτης. Ο Ολυμπιακός με πολύ… ζόρι πήρε την πρόκριση επί της Σλόβαν. Παρόλα αυτά, η Αντβερπ έμεινε στο 2-0 επί της Λίλεστρομ και δεν επιβεβαίωσε το over.

Από το σημερινό πρόγραμμα στρέφω το βλέμμα μου τόσο στην Ολλανδία, όσο και στο Βέλγιο.

19:15 Σεράινγκ – Σαρλερουά

Πέρασε η 3η αγωνιστική στο Βέλγιο και ήδη τα πρώτα συμπεράσματα για τις ομάδες βγήκαν. Με διαφορά η χειρότερη της δεύτερης, είναι η Σεράινγκ, κάτι που αναμενόταν άλλωστε.

Στα τρία πρώτα παιχνίδια της, γνώρισε την ήττα με άνετο τρόπο από τις Ζούλτε (2-0), Κόρτραϊκ (1-0) και Αντερλεχτ (3-1).

Δεν θα αντιμετωπίσει κάποια φορμαρισμένη ομάδα, καθώς η Σαρλερουά δεν ξεκίνησε καλά. Επικράτησε στην πρεμιέρα 3-1 της Έουπεν.

Από εκεί και πέρα όμως, γνώρισε τις ήττες από Ουνιόν (1-0) και Οστάνδη (3-1) και θέλει να βγάλει αντίδραση.

Εκτίμηση:

Η τραγική παρουσία της Σεράινγκ, μας δίνει το δικαίωμα να ρίξουμε το ποντάρισμά μας στην Σαρλερουά. Δεν αποτελεί χρυσή ευκαιρία το 1.85, ωστόσο είναι αρκετό για να μπει στο παιχνίδι μας.

19:45 Γκόου Αχέντ Ιγκλς – PSV Αϊντχόφεν

Μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την Αλκμααρ έμεινε ζωντανή η Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Παρόλα αυτά, στο τελευταίο 20λεπτο λύγισε. Δέχτηκε δύο τέρματα και έτσι έμεινε με άδεια τα χέρια.

Η συνέχεια είναι δύσκολη καθώς θα φιλοξενήσει την PSV Αϊντχόφεν και θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Στόχος είναι να αποφύγει τις περιπέτειες και θα χρειαστεί αρκετά αποτελέσματα στο γήπεδό της, χωρίς να έχει την πολυτέλεια να επιλέξει αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, πήραν μαγική πρόκριση μεσοβδόμαδα για τα play-off του Champions League καθώς αντιμετώπισαν τη Μονακό.

Με το σκορ στο 2-2, αλλά και με παίκτη λιγότερο, σκόραραν στην παράταση και πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη με 3-2.

Μεσοβδόμαδα θα αντιμετωπίσουν την Ρέιντζερς με στόχο το πρώτο θετικό αποτέλεσμα. Στην πρεμιέρα, πήραν τη νίκη με 4-1 επί της Εμεν με άνετο τρόπο.

Εκτίμηση:

Ανεβασμένη στα… ουράνια η ψυχολογία για την PSV Αϊντχόφεν. Σκοράρει ακατάπαυστα και αυτό μπορεί να συμβεί και τώρα. Επιλογή το διπλό μαζί με το over στο εξαιρετικό 1.85.