24 Απριλίου, 2024

Γκενκ-Σαρλερουά: Καθαρίζει την Ευρώπη

Τη νίκη που ουσιαστικά θα της δώσει το Ευρωπαϊκό εισιτήριο αναζητάει η Γκενκ απέναντι στην Σαρλερουά στο Βέλγιο.

Επιτυχημένη η πρόταση της Κυριακής όπου πληρωθήκαμε το εξαιρετικό 3,00 στη νίκη της Κλαμπ Μπριζ απέναντι στην Ουνιόν μετά τη νίκη των πρωταθλητών με 2-0.

Από το σημερινό πρόγραμμα δεν υπάρχει μεγάλο εύρος επιλογών καθώς έχουμε λίγες αναμετρήσεις από τα υπόλοιπα πρωταθλήματα.

Μεγαλύτερη δράση αυτή στο Βέλγιο όπου ολοκληρώνεται η 4η αγωνιστική για το ένα εισιτήριο που οδηγεί στην Ευρώπη. Εκεί η Γκενκ αντιμετωπίζει την Σαρλερουά με το ενδιαφέρον να είναι… οριακά μονόπλευρο.

22:00 Γκενκ – Σαρλερουά

Πριν απο λίγες μέρες αναμετρήθηκαν ξανά οι δύο ομάδες στην έδρα της Σαρλερουά. Σε αυτό το παιχνίδι αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και έδειχναν ικανοί για τη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά ήρθε το black out για τους γηπεδούχους και η Γκενκ αφού αρχικά ισοφάρισε στο 80′, πήρε το προβάδισμα στο 84′.

Παρόλα αυτά, στις καθυστερήσεις ισοφάρισαν με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία.

Η Γκενκ ειναι η μόνη που έχει ουσιαστικά βαθμολογικό κίνητρο. Κυνηγάει την κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο και στη δεύτερη θέση να τερματίσει, εξασφαλίζει Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Αυτό γιατί η Γάνδη έχει πάρει το δικό της μέσω της κατάκτησης του Κυπέλλου. Η Σαρλερουά δεν δείχνει πως είναι ικανή για ένα τόσο μεγάλο αποτέλεσμα.