20 Απριλίου, 2024
Bethoop.gr || Το στοίχημα στα καλύτερα του||

Καθαρίζει με την πρωτιά η Σενεγάλη

Τη νίκη που θα φέρει την πρωτιά ζητάει η Σενεγάλη στην 2η αγωνιστική όπου αντιμετωπίζει την Γουινέα.

Με αρκετά… άνετο τρόπο πέρασε η χθεσινή πρόταση. Το Καμερούν βρήκε πολύ μικρή αντίσταση απέναντι στην Αιθιοπία και επικράτησε με το εμφατικό 4-1. Επιβεβαίωσε την απόδοση στο 1,90 με το εις βάρος της χάντικαπ. Από εκεί και πέρα, η άλλη αναμέτρηση ανάμεσα σε Πράσινο Ακρωτήρι και Μπουρκίνα Φάσο έμεινε χαμηλά με το 1-0 υπέρ των τελευταίων να μας δίνει το 2,20.

15:00 Σενεγάλη – Γουινέα

Απογοητευτική μπορεί να χαρακτηριστεί η παρουσία της Σενεγάλης στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα. Αντιμετώπισε την Ζιμπάμπουε όπου ήταν το μεγάλο φαβορί, αλλά πήρε τη νίκη με πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σίγουρα οι αρκετές απουσίες που έχουν προκύψει την έχουν επηρεάσει, ωστόσο στο τόσο αρχικό στάδιο της διοργάνωσης σημασία έχει το αποτέλεσμα και όχι η απόδοση της ομάδας.

Απέναντιθ στην Γουινέα θέλει τη νίκη για να καθαρίσει με την πρωτιά του ομίλου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί στο πρώτο ματς απέναντι στο Μαλάουι και επικράτησαν 1-0 με γκολ στο 35΄.

Η Σενεγάλη έχει παίκτες που μπορούν μόνοι τους να καθορίσουν ένα ματς όπως είναι για παράδειγμα ο Μανέ. Υπάρχουν υψηλές προσδοκίες και θεωρώ πως είναι περισσότερο έτοιμη για το ματς αυτό και έχει το προβάδισμα για τη νίκη.

18:00 Μαρόκο – Κομόρες

Τη νίκη πανηγύρισε το Μαρόκο στο πιο δύσκολο ματς του ομίλου απέναντι στην Γκάνα. Κράτησε μακριά από την εστία του τους κινδύνους και κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρει το γκολ που του έδωσε και τους τρεις βαθμούς.

Ένα βήμα έμεινε για την οριστικοποίηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου καλείται να κάνει το καθήκον της και να φτάσει στους έξι βαθμούς.

Οι Κομόρες αντίθετα, δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι απέναντι στην Γκαμπόν. Επιθετικά εμφανίστηκαν αδύναμες να απειλήσουν. Δέχτηκαν το γκολ στο 16’ και από εκεί και πέρα απλά γλίτωσαν σε κάποιες περιπτώσεις με ένα δεύτερο τέρμα.

Το Μαρόκο έχει σαφώς καλύτερους παίκτες επιθετικά και μπορεί να φτάσει στη νίκη σκοράροντας παραπάνω από ένα τέρμα. Δεν αποτελεί κάποια μεγάλη ευκαιρία ο άσος με το over 1,5 ωστόσο αναμένεται να επιβεβαιωθεί ως σημείο.