19 Απριλίου, 2024
Bethoop.gr || Το στοίχημα στα καλύτερα του||

Jupiler Pro League: Διακυβεύεται το Champions League στο Γκένκ-Άντερλεχτ

Καλή σας Μέρα και εύχομαι σε όλους τα καλύτερα

Η χθεσινή μέρα δεν ήταν απόλυτα πετυχημένη καθώς στο Κυπριακό πρωτάθλημα είχαμε προτείνει στον αγώνα Ερμής Αραδίππου-Ένωση Νέων Παραλιμνίου το εύρος τερμάτων 2-3 (Goal 2-3) και αυτό κατέληξε στην μεγάλη νίκη του Ερμή με 4-2… Ωστόσο προτείναμε την επιλογή Goal-Goal στον αγώνα της National League μεταξύ της Στόκπορτ και της Ντάγκενχαμ & Ρέντ που τελείωσε ισόπαλος 1-1.

Προχωράμε στην σημερινή μας επιλογή με το Bet Of The Day με άλλο ένα ντέρμπι κορυφής που φέρνει το Βελγικό πρωτάθλημα. Απόψε στις 21.45 με το άνοιγμα της 3ης αγωνιστικής η φορμαρισμένη Γκένκ που βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς υποδέχεται την Άντερλεχτ που είναι στην 3η θέση με 31 βαθμούς, και τις δύο όμως να κυνηγούν την Κλαμπ Μπρίζ που είναι στην κορυφή με 39 βαθμούς.

Ασφαλώς η Γκένκ έχει να διαφυλάξει δύο αποτελέσματα απόψε καθώς δεν θέλει να χάσει την δεύτερη θέση από την Άντερλεχτ μιας και αυτή “οδηγεί” στα προκριματικά του Champions League και από την άλλη θέλει μόνο την νίκη για να μειώσει στους 2 βαθμούς από την κορυφή. Όσο για την Άντερλεχτ γνωρίζει πως αν χάσει δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει στην συνέχεια κάτι καλύτερο από την έξοδο στο Europa League ενώ αν κερδίσει θα παλέψει μέχρι τέλους για το εισιτήριο του Champions League

ΓΚΕΝΚ-ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (21:45)

ΓΚΕΝΚ: Βρίσκεται στην καλύτερη της φόρμα, πραγματικά η εμφάνιση της στο Β΄ημίχρονο κόντρα στην Κλαμπ Μπρίζ ήταν εντυπωσιακή και θα μπορούσε να έβρισκε και μεγαλύτερο σκορ από το 3-0 αν δεν έριχνε ρυθμούς. Κατάφερε στο 57 λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Ονουάτσου και από κει και πέρα έπιασε εντυπωσιακό ρυθμό για να έρθει το 2-0 στο 74΄ με τον Ίτο και το 3-0 στο 76΄ με τον Θόρσβελντ. Με αυτή την νίκη συμπλήρωσε μία 8αδα αγώνων πρωταθλήματος με μόλις μία ήττα και μία ισοπαλία ενώ έρχεται από 6/6 Over 2.5 και 4/6 Goal-Goal+ Over 2.5.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Ακόμη παλεύει να βρει νίκη σε αυτή την σειρά των αγώνων στα πλέι-οφ αφού στην πρεμιέρα έφερε εκτός έδρας 2-2 με την Κλαμπ Μπρίζ και το βράδυ του Σαββάτου 2-2 με την Αντβέρπ. Στην ουσία παίζει το τελευταίο της χαρτί κόντρα στην Γκένκ και μόνο με νίκη θα μπορέσει να διεκδικήσει την έξοδο της στο Champions League. Τα αμυντικά προβλήματα ήταν εμφανής και στον τελευταίο της αγώνα όπου και δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά στις καθυστερήσεις, στο 96 λεπτό πήρε τον βαθμό με τέρμα του Μιάζγκα. Πάντως μεταφέρει ένα αήττητο σερί 8 αγώνων (έχασε στις 21 Φεβρουαρίου από την Κορτράικ με 2-0) έχοντας 7/8 Goal-Goal και 6/8 Goal-Goal+ Over 2.5.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πραγματικά εντυπωσίασε η Γκένκ με τον τρόπο που κέρδισε το βράδυ της περασμένης Παρασκευής την Κλαμπ Μπρίζ με 3-0. Βέβαια τα παιγνίδια είναι όλα ντέρμπι σε αυτή την σειρά των πλέι-οφ και αφού ακόμη έχουμε άλλες 4 αγωνιστικές όλα είναι πιθανά. Οι γηπεδούχοι αν κερδίσουν απόψε τότε θα μειώσουν από την κορυφή στους 2 βαθμούς αλλά και θα έχουν ουσιαστικά κλειδώσει την δεύτερη θέση που δίνει εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League. Για την Άντερλεχτ δεν υπάρχουν και περιθώρια απωλειών αφού αν θέλει να βγει αυτή στο Champions League θα πρέπει να κερδίσει οπότε και θα ισοβαθμεί με την Γκενκ, αν όμως χάσει τότε όλα τελειώνουν…Αυτά λοιπόν είναι τα δεδομένα, αναμένεται ένας αγώνας ανοιχτός, οι δύο ομάδες δεν έχουν πρόβλημα για να σκοράρουν και θα προτείνουμε την επιλογή Goal-Goal+ Over 2.5 σε απόδοση 1.90.