24 Απριλίου, 2024

Η τελευταία ζαριά του ΠΑΟΚ

Το μεγάλο ντέρμπι αποδείξεων ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην Τούμπα ξεχωρίζει σήμερα (19/2) στο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής της Superleague.

Καλημέρα σε όλες και όλους από to bethoop.gr. Δεν μας έκανε το χατίρι χθες (18/2) ο Παναθηναϊκός και δυστυχώς η επιλογή του άσου από ημίχρονο δεν μας οδήγησε στο ταμείο. Σήμερα πιάνουμε το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ που σημαίνει πάρα πολλά για τις δύο ομάδες αναφορικά με τις ελπίδες τους για τον τίτλο.

Αφήνουμε στην άκρη το Παναιτωλικός – Ιωνικός, αφού οι Αγρινιώτες είναι σε κακό φεγγάρι και αναζητούν αντίδραση, ενώ οι Νικαιώτες έχουν αρκετές απουσίες παρά την καλή κατάσταση στην οποία είναι.

(20:30) ΠAOK – AEK

Το αήττητο των 16 αγώνων του καλείται να υπερασπιστεί ο ΠΑΟΚ και παράλληλα να φωνάξει «παρών» στη «μάχη» του τίτλου. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με νίκη κόντρα στην ασταμάτητη ΑΕΚ. Η Ένωση νίκησε 3-0 τον Λεβαδειακό και πλέον μετράει πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα συν τρεις στο Κύπελλο. Όλα αυτά αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο ειδικά όσον αφορά την επιθετική της λειτουργία.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αυτοκτόνησε ουσιαστικά στην Τρίπολη. Το προβάδισμα με 2-0 που είχε έγινε 2-2 μέσα σε τρία λεπτά στις καθυστερήσεις. Συνεπώς είναι πλέον στην 4η θέση με 44 βαθμούς και απέχει 10 βαθμούς από την κορυφή. Ταυτόχρονα είναι στο -6 από την 2η ΑΕΚ, που έχει την εκκρεμότητα της αναμέτρησης με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και στο -2 από τον τρίτο Ολυμπιακό.

Στον αντιποδα η Ένωση είναι στο -4 από την κορυφή, με δύο ματς λιγότερα από τον Παναθηναϊκό. Ξέρει όμως πως με νίκη θα πιέσει πολύ τους «πράσινους», που έχουν μπροστά τους το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Ο Λουτσέσκου είδε να επιστρέφουν ο βασικός γκολκίπερ Κοτάρσκι και ο στόπερ Κουλιεράκης. Συνεχίζουν εκτός οι μπακ Λύραντζης, Τσαούσης, οι μέσοι Ελ Καντουρί, Μουργκ, Κούρτιτς, ο εξτρέμ Κουαλιάτα και ο αρχηγός Βιεϊρίνια. Μοχαμάντι, Φερντάντες και Γαλανόπουλος οι απουσίες για την ΑΕΚ αντίστοιχα.

Εκτίμηση:

Δεν έχει λόγο να κλειστεί η Ένωση, αφού η άμυνα δεν είναι το δυνατό της σημείο. Ο ΠΑΟΚ είναι επίσης ασταθής, ενώ επιδιώκει να ανοίγει τα ματς στην Τούμπα δίνοντας γρήγορο ρυθμό. Σε καλές τιμές το αμφίσκορο που αξίζει το ποντάρισμά μας.