20 Απριλίου, 2024

Αζαξιό και Καέν κοντράρονται με φόντο την κορυφή

Αζαξιό

Η Καέν που κινδυνεύει να μπει στις θέσεις υποβιβασμού, υποδέχεται την φετινή εκπληκτική Αζαξιό.

Καλή εβδομάδα φίλοι μου καλοί. 2/4 πιάσαμε χθες με την Παρί να μη μας κάνει το χατίρι να βάλει πάνω από 1,5 γκολ στο 1ο ημίχρονο παρά τη συνολική 4ρα στη Ρεμς.

Λιγκ 2 σήμερα Δευτέρα με την αφηνιασμένη Αζαξιό να εκδράμει στην Καέν που πάει από γκέλα σε γκέλα.

(21:45)  Καέν – Αζαξιό

Η Καέν είναι 16η με (5-7-8) στη Λιγκ 2 αν και δεν ξέρω πόση σημασία έχει αυτή τη στιγμή η βαθμολογία. Το λέω επειδή ορισμένες ομάδες έχουν μέχρι και 3 ματς λιγότερα από τις άλλες. Η Καέν για παράδειγμα έχει 2 αγώνες λιγότερους από πολλούς συλλόγους της κατηγορίας. Παρόλα αυτά δεν τα πάει καλά με μία νίκη και δύο ισοπαλίες στα τελευταία πέντε. Τελευταίος της αγώνας αυτός στην έδρα της Σοσό, όπου προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο και κατάφερε να χάσει με ανατροπή 3-2. Μεγάλη ζημιά έγινε με την αποβολή του Νούνο ντα Κόστα στο 60΄. Χακίρι, Αμπντί και Νσονά είναι όλοι στο ιατρικό δελτίο των γηπεδούχων και θα λείψουν.

Η Αζαξιό έχει πάρει φωτιά και είναι μόλις ένα βαθμό πίσω από την πρώτη Τουλούζ. Έχει όμως 2 ματς λιγότερα και ρεκόρ (12-5-3). 4 νίκες και 1 ισοπαλία στα τελευταία παιχνίδια της, δείχνουν ομάδα σε τρελή φόρμα που δε τη σταματάς εύκολα. Την Τετάρτη πήγε στην Αμιάν όπου πήρε την επαγγελματική νίκη με 0-1. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα και κατά γενική ομολογία άξιζαν τουλάχιστον την ισοπαλία. Ο τραυματίας Μπενίς Οκό είναι το μόνο πρόβλημα του κόουτς Μπανταλόνι για σήμερα.

?Είναι δύσκολο το ματσάκι εδώ με την Καέν να καίγεται για βαθμούς. Σαφώς καλύτερη ομάδα οι φιλοξενούμενοι με σύνολο που ξέρει να πάρει το ματς ακόμα και όταν στραβώσει. Θα πάω με το Χ2 και OVER 1,5 υπολογίζοντας πως η Καέν θα σκοράρει τουλάχιστον ένα τέρμα στην έδρα της. Παίζω και την επιθετική Αζαξιό να βγει νικήτρια στα κόρνερ.