29 Μαρτίου, 2024

Βικτόρια Πλζεν – Ελσίνκι: Γκολ στη ρεβάνς

Αναγκασμένη να σκοράρει είναι η Ελσίνκι στη ρεβάνς απέναντι στην Πλζεν και το στοιχείο αυτό μας δίνει σημείο στο 1.90. Ανάλυση από τον Παναγιώτη Τζαμπαζλή.

Τη μεγάλη απόδοση πιάσαμε χθες με τη νίκη της Αντβερπ επί της Μαλίν στο 2.55. Παρόλα αυτά, η δεύτερη επιλογή της Αντερλεχτ με την Οστάνδη, δεν είχε επιτυχία. Οι «μωβ» επικράτησαν 2-0 και δεν επιβεβαίωσαν το over ταυτόχρονα.

Από το σημερινό πρόγραμμα ξεχωρίζω την αναμέτρηση της Βικτόρια Πλζεν με την Ελσίνκι. Πριν από μία εβδομάδα, επιλέξαμε σωστά με τη νίκη των Τσέχων.

20:00 Βικτόρια Πλζεν – Ελσίνκι

Με στόχο τα play-off του Champions League συνεχίζει η Βικτόρια Πλζεν. Οι πρωταθλητές Τσεχίας κατάφεραν να πάρουν ισχυρό προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι για την πρόκριση.

Στον 3ο προκριματικό γύρο, ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του Μάριμπορ – Σέριφ και σίγουρα υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να φτάσει ακόμα πιο μακριά.

Πριν από μία εβδομάδα στη Φινλανδία, η Βικτόρια επικράτησε 2-1. Ανοιξε νωρίς το σκορ, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στο 50’. Παρόλα αυτά, λίγα λεπτά αργότερα, σκόραρε εκ νέου και πήρε τη νίκη.

Οι εγχώριες επίσημες υποχρεώσεις της θα ξεκινήσουν το προσεχές Σαββατοκύριακο όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Τέλπιτσε.

Από την πλευρά της η Ελσίνκι πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Ιλβες με 2-1. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ίδια και στο 34’ έμεινε πίσω στο σκορ. Η αντίδρασή της άργησε να έρθει, αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη.

Παρέμεινε στους τρεις πόντους μακριά από την πρώτη θέση και πλέον κυνηγάει το θαύμα στην Τσεχία καθώς θα πρέπει να πάρει τη νίκη.

Σημαντική η απουσία του επιθετικού Τσέρμακ για την Βικτόρια. Από τους φιλοξενούμενους θα λείψει ο επίσης βασικός μέσος Μάρτιτς.

Εκτίμηση:

Αναγκασμένη να επιτεθεί είναι η Ελσίνκι. Θα ψάξει το γκολ που θα της δώσει ελπίδες, ωστόσο ταυτόχρονα θα αφήσει και κενά στην άμυνά της. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να γίνει ανοιχτό ματς και να μας δώσει το over στο 1.90.