19 Μαρτίου, 2024

Φιορεντίνα – Γουέστ Χαμ: Τελικός με γκολ

Τελικός Conference League ανάμεσα σε Φιορεντίνα και Γουέστ Χαμ στην Πράγα. Ανάλυση από τον Παναγιώτη Τζαμπαζλή.

Λύγισε στα τελευταία λεπτά η Ουνιόν απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1. Ετσι η τελευταία πρόταση της Κυριακής δεν είχε επιτυχία. Από το σημερινό πρόγραμμα ξεχωρίζω τον μεγάλο τελικό του Conference League όπου η Φιορεντίνα θα αντιμετωπίσει την Γουέστ Χαμ στην Πράγα.

22:00 Φιορεντίνα – Γουέστ Χαμ

Υστερα από μία κακή πορεία στα εγχώρια πρωταθλήματά τους, η Φιορεντίνα θα αντιμετωπίσει την Γουέστ Χαμ για τον τίτλο του Conference League. Αυτός θα δώσει και εισιτήριο για τις διοργανώσεις της νέας σεζόν, καθώς ο νικητής θα είναι στο Europa League.

Οι «βιόλα» πριν από λίγες ημέρες, έκλεισαν με νίκη το πρωτάθλημα, καθώς επικράτησαν 3-1 της Σασουόλο εκτός έδρας και τερμάτισαν στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Λίγο πιο πίσω το τέλος για την Γουέστ Χαμ, καθώς πριν από δέκα μέρες γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Λέστερ και τερμάτισε στην 14η θέση. Και για τις δύο, ο τελικός του Conference είναι ικανός να… σώσει όλη τη χρονιά.

Η ομάδα της Φλωρεντίας μετά την πρόκριση από τους ομίλους, απέκλεισε κατά σειρά τις Μπράγκα, Σίβασπορ, Λεχ Πόζναν και Βασιλεία στην παράταση του δεύτερου αγώνα.

Η ομάδα του Λονδίνου από την πλευρά της, τις ΑΕΚ Λάρνακας, Γάνδη και Αλκμααρ. Και οι δύο είχαν υψηλά εμπόδια, αλλά ήταν στα μέτρα τους και πρώτη φορά αντιμετωπίσουν έναν αντίπαλο ίδιας δυναμικότητας. Το μεγάλο τους όπλο έως τώρα, είναι η επίθεση και η άνεση με την οποία πετυχαίνουν γκολ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Φιορεντίνα δεν έχει απουσίες, καθώς τις τελευταίες εβδομάδες, αρκετοί παίκτες έμειναν εκτός. Σε ό,τι αφορά την Γουέστ Χαμ, δεν έχει πολλές απουσίες, καθώς μοναδική είναι αυτή του φορ Σκαμάκα (16/3) η οποία όμως, δεν θα επηρεάσει κάτι στο ματς.

Εκτίμηση:

Ξεκάθαρα η Γουέστ Χαμ θα στηρίξει πολλά στην επίθεσή της. Αμυντικά σε όλη τη διάρκεια της σεζόν έχει βγάλει προβλήματα. Αυτά μπορεί να τα εκμεταλλευτεί η Φιορεντίνα και να σκοράρει και αυτή από την πλευρά της. Επιλογή το goal/goal στο 1.83.