24 Απριλίου, 2024

Ανοίγουν τα σκορ στη Γερμανία

Χωρίς το πολύ μεγάλο παιχνίδι το σημερινό πρόγραμμα της Bundesliga. Ωστόσο, υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που μπορούν να μας προσφέρουν αρκετά τέρματα.

Η Άουγκσμπουργκ ήταν η κερδισμένη της χθεσινής βραδιάς, αφού επικράτησε στην Κολωνία με 0-2. Δυστυχώς εκεί το σκορ δεν άνοιξε ακόμα περισσότερο και έτσι δεν πέρασε η επιλογή μας. Από σημερινό πρόγραμμα το παιχνίδι που ξεχωρίζει είναι αυτό ανάμεσα στη Λειψία και την Γκλάντμπαχ. Ωστόσο, υπάρχουν και άλλες αναμετρήσεις που κινούν το στοιχηματικό ενδιαφέρον.

(16:30) Λειψία – Γκλάντμπαχ

✍️ Πραγματοποίησε μια από τις πιο καλές φετινές της εμφανίσεις, επικρατώντας με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι, για το Champions League. Το αποτέλεσμα αυτό ήρθε με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο, όμως της έδωσε το δικαίωμα να συνεχίσει στην Ευρώπη και το Europa League.

✍️ Η εικόνα της στο πρωτάθλημα δεν είναι η καλύτερη, αφού εξακολουθεί να δέχεται αρκετά τέρματα. Αυτός άλλωστε ήταν και ο λόγος της απομάκρυνσης του Τζέσε Μαρς. Μετρά τρεις διαδοχικές ήττες, στις οποίες δέχθηκε συνολικά επτά τέρματα. Η τελευταία φορά που κράτησε το μηδέν στην άμυνα της σε αγώνα πρωταθλήματος ήταν στις αρχές Οκτωβρίου, απέναντι στην Μπόχουμ. Παραμένουν αρκετοί οι απόντες, μεταξύ των οποίων οι βασικοί Χαινταρά, Πόουλσεν και Ντάνι Όλμο.

✍️ Κάκιστη εμφάνιση και διασυρμός για την Γκλάντμπαχ, την περασμένη εβδομάδα. Το 0-6 ήταν σκορ ημιχρόνου κόντρα στη Φράιμπουργκ, κάτι το οποίο ευτυχώς έμεινε σε αυτά τα επίπεδα, αφού οι φιλοξενούμενοι πάτησαν φρένο στην επανάληψη. Αν βάλουμε στην εξίσωση και τα τέσσερα τέρματα που δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο από την Κολωνία, τότε φτάνουμε σε διψήφιο αριθμό παθητικού σε ενενήντα λεπτά.

✍️ Φυσικά η ανάγκη για επιστροφή σε θετικά αποτελέσματα είναι κάτι παραπάνω από μεγάλη. Ωστόσο, η παράδοση στην έδρα της Λειψίας δεν αφήνει πολλά περιθώριά αισιοδοξίας. Πιο συγκεκριμένα η Γκλάντμπαχ δεν έχει κερδίσει ποτέ στην Red Bull Arena, μετρώντας δυο ήττες και τρεις ισοπαλίες. Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως τα πουλάρια έχουν σκοράρει στις τέσσερις από αυτές τις πέντε επισκέψεις.

? Τα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων συνήθως έχουν μεγάλα σκορ. Παράλληλα τα περισσότερα φετινά του παιχνίδια έχουν αρκετά τέρματα, με τις άμυνες τους να είναι σχολικού επιπέδου. Συνεπώς το goal/goal και over προκύπτει αβίαστα.

(16:30) Μπάγερν – Μάιντζ

✍️ Δεν χρειάστηκε να φορτσάρει η Μπάγερν κόντρα στην Μπαρτσελόνα, Το τελικό 3-0 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με το σκορ μάλιστα να είναι κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους. Η αναμέτρηση αυτή ήταν ακόμα μια πιστοποίηση πως η ομάδα από το Μόναχο είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Η εκτός έδρας νίκη στην έδρα της Ντόρτμουντ αναπτέρωσε κι άλλο το ηθικό και έδωσε και αέρα τεσσάρων βαθμών.

✍️ Απέναντι στη Μάιντζ τρέχει ένα σερί τεσσάρων εντός έδρας νικών, που όμως έχουν παράλληλα και πολύ μεγάλα σκορ και συνοδεύονται από Over 3.5. Επίσης αξίζει να σημειωθεί πως οι πρωταθλητές είναι η ομάδα με τα περισσότερα Over 3.5 στην κατηγορία μετρώντας εννέα σε δεκατέσσερις αναμετρήσεις.

✍️ Καθαρή νίκη για την Μάιντζ την περασμένη εβδομάδα, με σκορ 3-0 επί της Βόλφσμπουργκ. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη, μετά από έναν περίπου μήνα και η πρώτη εντός στην οποία κράτησε το μηδέν στην άμυνα, μετά τον Αύγουστο. Στο Μόναχο, συνήθως βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά χωρίς να καταφέρει να πάρει θετικό αποτέλεσμα.

✍️ Η φετινή εικόνα της μακριά από το γήπεδο της δεν είναι τέτοια μου να μας προϊδεάζει πως μπορεί να σταθεί σοβαρό εμπόδιο ενάντια στους πρωτοπόρους. Σημαντικό στατιστικό πως τα παιχνίδια της Μάιντζ τη φετινή σεζόν έχουν μέσο όρο πάνω από δέκα κόρνερ ανά παιχνίδι.

? Η διαφορά δυναμικότητας, αλλά και η εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Μπάγερν μας οδηγούν σε ένα παιχνίδι με μεγάλο σκορ, όπως παραδοσιακά συμβαίνει τα τελευταία χρόνια.