Τελευταία αγωνιστική “Θρίλερ” στην La Liga

Καλημέρα σε όλους

Σήμερα θα ασχοληθούμε με δύο σημαντικές αναμετρήσεις. Συγκεκριμένα την αναμέτρηση της Βαγιαδολίδ με την Ατλέτικο Μαδρίτης και αυτή της Βιγιαρεάλ με την Ρεάλ Μαδρίτης

19:00 Βαγιαλοδίδ – Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Βαγιαδολίδ βρίσκεται στην προτελευταία θέση της Premiera Division με 31 βαθμούς σε 37 αγωνιστικές. Είναι σε κακή κατάσταση καθώς έχει 3 σερί ήττες και αγνοεί την νίκη εδώ και 11 αγωνιστικές. Συνολικά έχει 5 νίκες, 16 ισοπαλίες και 16 ήττες με απολογισμό 33-35. Την περασμένη αγωνιστική ηττήθηκε εύκολα 4-1 απο την Σοσιεδάδ εκτός έδρας. Θέλει μόνο νίκη στην σημερινή αναμέτρηση και ταυτόχρονο ήττα της Έλτσε και της Ουέσκα που παίζουν την ίδια ώρα με την Μπιλμπάο και Βαλένθια αντίστοιχα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Κρατάει την τύχη στα χέρια της καθώς αν κερδίσει την σημερινή αναμέτρηση είναι και πρωταθλήτρια. Την περασμένη αγωνιστική πέτυχε μια επική ανατροπή ενάντια στην Οσασούνα και κράτησε την πρώτη θέση. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Budimir στο 75ο λεπτό, όμως αντέδρασε ισοφαρίζοντας 1-1 με γκολ του Lodi στο 82ο λεπτό για να έρθει ο Luis Suarez στο 88ο λεπτό να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Εκτιμώ πως θα γίνει ένα κλειστό ματς με πολύ δύναμη και πάθος. Οι μεν με νίκη ελπίζουν στην παραμονή και οι δε με νίκη παίρνουν πρωτάθλημα. Σίγουρα πιο ποιοτική η ομάδα του Simeone και έτσι θα την υποστηρίξω σε Combo με Under 3,5 σε απόδοση 2,07

19:00 Ρεαλ Μαδρίτης – Βιγιαρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι στο -2 από την κορυφή. Πρέπει να νικήσει το δικό της ματς με αντίπαλο την Βιγιαρεάλ η οποίο είναι σε εξαιρετική κατάσταση και με την ψυχολογία στα ύψη έπειτα από την πρόκριση του τελικού του Europa League. Την περασμένη αγωνιστική η Ρεάλ πέρασε από την Μπιλμπάο με 0-1. Είναι σε καλή κατάσταση και θέλει να εκμεταλλευτεί  τυχόν γκέλα της Ατλέτικο ώστε να στεφτεί η ίδια πρωταθλήτρια

Η Βιγιαρεάλ είναι στην 7η θέση του πρωταθλήματος με 58 βαθμούς σε 37 αγωνιστικές. Είναι ισόβαθμη με την Μπέτις και στο -1 από την 5η Σοσιεδάδ. Θα προσπαθήσει να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια για να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Μαδρίτη.

Εκτιμώ πως θα γίνει μια μάχη ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες του πρωταθλήματος. Θέλουν και οι δύο την νίκη για δικούς τους λόγους η καθεμία. Αποφεύγω το σημείο και πάω με τα γκολ. Έτσι, επιλογή αποτελεί το G/G & Over 2,5 σε απόδοση 1,95